BANSKÁ BYSTRICA. Z viacerých vyše 70-ročných dôchodcov v Banskej Bystrici sa stali čierni pasažieri.
Do júla jazdili autobusmi a trolejbusmi mestskej hromadnej dopravy zadarmo, od začiatku júla je to za jeden cent. Mnohí, najmä ľudia z okolitých obcí, neplatia, lebo o zmene nevedia. Hrozí im pokuta až 60 eur. Po intervencii primátora Petra Gogolu dopravca dôchodcom pokuty odpustí, ale len do konca augusta.
Na niektorých trolejbusoch je informácia o výške cestovného pri vodičovi. Ľudia, ktorí donedávna neplatili, však nastupujú zadnými dverami.
Peniaze z pokút vrátia
Revízori chytili bez lístka za 20 dní od zavedenia evidenčného cestovného 40 dôchodcov nad 70 rokov. Pokutu zaplatili traja, dopravný podnik všetkým peniaze vráti.
Starenka z Poník včera o platení nevedela. „Do mesta chodím len málo. Neviem o ničom. A skade? Noviny nečítam, lebo písmenká sú malé a v televízore sú samé bludy. Hovoríte jeden cent?“ rýchlo hľadala v peňaženke mincu.
Na začiatku júla, krátko po spoplatnení, sme sa pýtali starej panej na zastávke, či vie o zmene. Povedala, že nevie a nastúpila strednými dverami bez zaplatenia. Osemdesiatročného muža z Ponickej Huty chytil revízor. Nemal na zaplatenie, musel vystúpiť a k lekárovi išiel pešo. Neskôr zaplatil 40 eur.
Gogola represívne konanie proti tejto vekovej skupine považuje za príliš tvrdé. Predsedu predstavenstva dopravného podniku Adriána Polónyho a riaditeľa Miroslava Snopka požiadal, aby vydali inštrukcie, že revízori majú voči seniorom postupovať citlivo. Do konca augusta budú teda uprednostňovať pred pokutami dohovor.
Spracovanie poplatku podnik stojí viac, ako utŕži
Cestovné jeden cent pre dôchodcov nad 70 rokov malo priniesť štatisticky dopravnému podniku ročne asi 20tisíc eur, ale nebude to tak. Spracovanie poplatku podnik stojí viac, ako utŕži. Je možné, že v budúcnosti budú dôchodcovia platiť viac, alebo znova nebudú platiť nič.
Dopravný podnik doteraz zadarmo prepravoval takmer dva milióny dôchodcov ročne a vedenie odhaduje, že za päť až šesť rokov ich ročne prepravia o vyše milión viac.
Dopravca navrhoval, aby dôchodcovia platili desať centov, ale magistrát poplatok znížil pre „sociálne hľadisko“. Dopravný podnik upozorňuje, že nízkopríjmové rodiny, ktoré potrebujú jazdiť každý deň, sú na tom finančne horšie ako dôchodcovia.
„Dôchodca zaplatí dva centy a denne jazdiť nemusí. Aj táto skupina by mala vedieť, že preprava niečo stojí,“ hovorí Marek Modranský z dopravného podniku.