LOM NAD RIMAVICOU. Žulový pamätník, pripomínajúci haváriu vojenského lietadla z roku 1956, pri ktorej zahynulo 21 dôstojníkov československej armády, odhalili dnes v časti Poľanská pri Lome nad Rimavicou. O nešťastí sa desaťročia nič nevedelo, pretože bývalý režim tajil akékoľvek informácie o nej. Podľa starostu obce a jedného z organizátorov pietnej akcie Vladimíra Vetráka väčšina obyvateľov Lomu nad Rimavicou sa o nej dozvedela viac až po odtajnení materiálov vojenskej vyšetrovacej správy, čo bolo 50 rokov po havárii, v roku 2006. Jedna z najväčších povojnových leteckých katastrof v Československu sa stala 3. júla 1956, zhruba dve hodiny potom, ako sa vojenské lietadlo americkej výroby D-47 so šiestimi členmi posádky a náčelníkom kádrovej služby 22. výsadkovej brigády Bohumilom Bullom, vydalo z pražského letiska Kbely do Prešova. V Pardubiciach vyzdvihlo 14 ďalších dôstojníkov, väčšinou z intendančnej služby, ktorá mala na starosti hospodárenie a zásobovanie armády.
Posádka počas letu pravidelne komunikovala s letovými dispečermi. Let prebiehal v poriadku až do 15.09 hodiny kedy sa osádka ozvala posledný raz dispečerskému stanovisku vo Zvolene.
Očití svedkovia, ktorí sa vtedy nachádzali na poli, neďaleko miesta pádu lietadla, hovorili o silnej búrke a počuli aj hukot motorov lietadla. Následne sa stroj strmhlav zrútil na zem. Na katastrofu spomínali po rokoch podľa Vetráka viacerí dedinčania. "Neďaleko prameňa Ipľa vtedy pracovalo na poli niekoľko žien, ktoré sa pred búrkou skryli a tie v dedine neskôr o havárii hovorili," uviedol.
Trup lietadla bol vraj zaborený do zeme a v okolí desiatok metrov boli rozmetané telá vojakov a viaceré predmety. Lietadlu údajne počas búrky odtrhlo časť výškového krídla. Strmhlavý pád bol už potom neodvratný. Okrem šiestich členov obsluhy lietadla tvorilo posádku aj 15 českých dôstojníkov. Údajne sa v ňom nachádzala aj maloletá dcéra jedného z dôstojníkov, túto informáciu však doteraz nikto nepotvrdil.
Krátko po nehode miesto uzavrela polícia a zakázala akýkoľvek prístup k vraku lietadla. Na nehodu sa po rokoch v dedine zabudlo, zmienka o nej nebola ani v komunistickej tlači. Nehoda pritom patrí medzi desiatku najväčších leteckých katastrof v histórii Československa. Na mieste havárie sa dodnes dajú nájsť trosky lietadla. Samotný starosta tam nedávno vytiahol zo zeme pravdepodobne pánt z dverí lietadla.
Starosta Lomu sa začal o históriu nehody zaujímať pri jej päťdesiatom výročí, kedy zároveň uplynul čas pre odtajnenie vojenských informácií o udalosti. Obec si od českého Vojenského historického archívu vyžiadala vyšetrovaciu správu o nehode, ktorá obsahuje aj menný zoznam obetí nešťastia. Tie sú vyryté do pamätníka na mieste nehody.
Na udalosti spred 55 rokov spomínali dnes aj viacerí rodinní príslušníci vojakov. Dnes 71-ročný Miloš Kodyš, ktorý prišiel do Lomu spolu s dvoma mladšími bratmi, mal vtedy 16 rokov. V lietadle sedel jeho ešte ani nie päťdesiatročný otec Otakar. "Žili sme v Bratislave. Otec sa s mamou spoznali v Močenku, odkiaľ pochádzala. Mame po havárii iba stroho oznámili, čo sa stalo a kedy bude pohreb," povedal. Ten bol o niekoľko dní v Pardubiciach. Pozostalí videli na mieste už len cínové rakve.