POVRAZNÍK. Výskyt drevného opálu v okolíka Povrazníka a Strelník je nielen geologickou zaujímavosťou regiónu, no je s ním spojených aj nemálo problémov. Do lokality často prichádzajú zberači minerálov, ktorí po sebe zanechávajú vykopané jamy a neporiadok.
„Často sa vôbec neunúvajú jamy po sebe zakopať a musíme sa o to postarať my,“ povedal starosta Povrazníka Ivan Kováč.
Vo väčšine prípadov zberači ani neohlásia výkopové práce obci, hoci kopú na „obecnom“. Starosta dodáva, že legislatíva je v tomto smere nepostačujúca a nemajú dostatočné páky na to, ako ich sankcionovať, či prichytiť.
V niektorých prípadoch sa už obrátili na políciu. Drevný opál síce nepatrí k chráneným druhom, no rýchle miznutie nálezov si žiada primeranú reguláciu. Do úvahy treba brať aj zákon o ochrane a využití nerastného bohatstva, ktorý sa však v mnohých prípadoch obchádza.
Zbieranie opálu v lokalite už prekročilo únosnú mieru. Potvrdil to aj starosta Strelník Ján Majer: „Zaznamenali sme aj prípady, že si zberači v okolí prenajali malý bager a tak hľadali. Viete si predstaviť, ako to tam potom vyzeralo.“
Diviaky o opál nestoja
Ivan Kováč dodáva, že jednoduchšie by pre nich bolo, keby sa opály vyskytovali na jednom ložisku. Tak by ho bolo možné aspoň čiastočne ochrániť tabuľami s upozornením.
„Opály sa však vyskytujú na mnohých miestach v katastroch našich obcí. Bežne sa stáva, že ich ľudia vyorú pri jarných prácach, alebo ich zo zeme vyrýpu diviaky,“ dodal.
Zriedkavosťou nie sú ani zberači zo zahraničia, keďže opály z tejto lokality sa vďaka svojej veľkosti a štruktúre považujú za veľmi cenné. Starostovia už narazili na Poliakov, Nemcov, či Čechov.
„Minule som dokonca objavil skupinu zberačov, ktorí si opál viezli na vlečke. Pred časom ma zas naši obyvatelia upozornili, že nám ktosi podkopáva cestu,“ dodal Ivan Kováč.
Skutočné „kusy“
Stanislav Jeleň z geologického ústavu SAV považuje lokalitu za výnimočnú a podľa neho by bolo potrebné nálezy hlbšie skúmať aj z paleontologického hľadiska.
„V niektorých prípadoch sú opalizované celé kmene stromov, až päť metrov dlhé, prípadne menšie vetvy a korene. Drevné opály sú miestami priesvitné a po vybrúsení do faziet majú vzhľad blízky ohnivým opálom.“
Opály z okolia Strelník a Povrazníka sa nachádzajú v okrajových častiach stratovulkánu Poľana a ich výskyt súvisí s vulkanickou činnosťou. Uvoľnené chemické látky, predovšetkým oxid kremičitý prenikli do dreva a zakonzervovali ho.
Podrobná paleontológia chýba
Stanislav Jeleň dodáva, že doteraz neboli komplexne spracované druhy drevín, ktoré v čase vulkanickej činnosti Poľany v okolí rástli.
„Charakter kmeňov a ich letokruhov však nasvedčuje, že tu rástli duby, bresty a iné dreviny. Rozsiahly nájdený materiál by si zaslúžil podrobné paleontologické spracovanie,“ dodal Jeleň.