BANSKÁ BYSTRICA. Vychutnať si slnečné dni v prírode s rodinou alebo priateľmi či už aktívnym športom alebo len príjemným oddychom. Aj takúto možnosť majú obyvateľom Banskej Bystrice ponúkať lesoparky, ktoré sa tu nachádzajú. Mnohí domáci o nich nevedia, na území mesta sú pritom až tri, Laskomer, Urpín a Stará kopa. Stav, v ktorom sa však nachádzajú nie je vôbec lichotivý. Od roku 1996 kedy postupne začali vznikať ich ohlodal nielen čas, ale z veľkej miery najmä vandali.
Opravia čo sa dá
Mestské lesy, ktoré sú ich správcami sa tento rok rozhodli konať. V najnavštevovanejšom lesoparku Laskomer opravia čo sa dá. Altánky, lavice, stoly a informačné tabule, ktoré tu vybudovali ešte v druhej polovici 90-tych rokov, boli totiž to zakrátko úplne zničené. Časť práve z toho mobiliáru plánujú podľa hlavného inžiniéra mestských lesov Eduarda Apfela zrekonštruovať ešte v auguste. S prácami, najmä odstraňovaním odpadkov po návštevníkoch im pomáhajú aj žiaci základných škôl, gymnazisti či aktivisti z Greenpeace. Niektorí z nich si rukávy vyhrnuli aj v lesoparku Urpín, ktorý má prívlastok najznečistenejší. Predstavuje ho najmä sieť chodníkov a serpentíny vedúce ku Kalvárií. Tie boli vybudované ešte v 30-tych rokoch minulého storočia. Po mnohých rokoch, na prelome milénia sa dočkali rekonštrukcie, ich stav je však v súčasnosti havarijný.
„Vyžadujú si obrovskú finančnú čiastku. Sú tam zdevastované zariadenia, rozpadajúce sa oporné múry, rozbité lavičky, zničené pôvodné osvetlenie ako aj celkom zlikvidované altánky. Problémom je aj to, že sa tu sústreďujú občania požívajúci alkohol a omamné látky,“ povedal Apfel. Túto situáciu by však malo vyriešiť osadenie kamerového systému práve na týchto pod Urpínom problémových miestach. Mestská polícia ho plánuje spustiť do konca tohto roka.
Stanovenie si priorít
Lesoparky tak čaká v najbližšej dobe niekoľko pozitívnych zmien. Či sa v nastúpenom trende bude pokračovať je zatiaľ otázne. „Hlavným problémom pre existenciu, alebo neexistenciu lesoparkov mesta je určenie si priorít. Či ich mesto chce, alebo nie. Pokiaľ má záujem o ich budovanie bude potrebné nájsť mechanizmus financovania,“ povedal Apfel.
Mesto trvá na tom, že chce v Banskej Bystrici rozvíjať turizmus, kultúru i šport. Za týmto účelom si stanovilo aj ciele. „Medzi krátkodobé patrí aj využitie existujúcich možností a daností nášho mesta. Medzi ne je určite možné zaradiť prírodné bohatstvo mesta a okolia, lesy nevynímajúc. Strednodobé ciele rátajú s realizáciou projektov väčšieho rozsahu. V horizonte troch až štyroch rokov plánujeme zrealizovať projekty, ktoré si vyžadujú spoluprácu s nadáciami a získavanie eurofondov. Jedným z nich by mohlo byť vybudovanie lesoparku v blízkosti mesta v spolupráci s Nórskym finančným mechanizmom,“ povedala Monika Pastuchová, hovorkyňa primátora Banskej Bystrice.
Na podporu budovania lesoparkov vznikla aj pracovná skupina zložená z ľudí, ktorí chcú do témy prispieť svojou prácou, vedomosťami i skúsenosťami.
Mestské lesy v spolupráci s ňou zároveň na spopularizovanie lesoparkov spustili anketu, ktorej cieľom je zistiť aj to, či občania majú vedomosti o spomínaných lokalitách a tiež ako by si predstavovali vybavenie lesoparkov. „Každý názor, aj negatívny bude prínosom pre to ako a kde by mali byť lesoparky budované,“ povedal Apfel.