Chodec Matej Tóth skloňuje výslnie s prísľubom: Siahnem na medailu

Ako prvý zo slovenskej osmičky bude o medaily na MS v atlétov v Dägu bojovať chodec Matej Tóth. Ako jediný bude mať k dispozícii na prienik medzi absolútnu špičku dve možnosti, okrem nedeľnej dvadsiatky aj päťdesiatku v sobotu 3. septembra.

Uprednostňuje dlhšiu trať, zároveň však nevylučuje, že na oboch môže siahať rovnocenne až tam, kam 'oko dovidí'. Na medaily. „Pôjdem obe trate, táto krátka veta vo mne rezonovala už dávnejšie," vysvetľoval pozadie rozhodnutia. „Dvojboj sa zrodil v mojej hlave a dozrel po Európskom pohári pri konzultácii s trénerom. Ukázalo sa, že som silný aj na dvadsiatke, no úplne som sa definitívne rozhodol až počas prípravy, keď som sa v špeciálnom tempe cítil dokonca lepšie ako na päťdesiatke. Rysuje sa aj zaujímavé umiestenie. Päťdesiatka je moja priorita, vo svetových tabuľkách som tretí, viem však, že niektorí borci päťdesiatku nešliapali a tabuľky sú skreslené aj podmienkami, v akých štartovali. Ja budem patriť medzi kandidátov na medailu, to je podstatné."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V sezóne sa dosiaľ najlepšie naladil. „Aj s najväčšími očakávaniami, s výbornou formou. Som rád, že pozitívna vlna z jari funguje, dokonca mi dopriala aj v príprave s teplom tesne pred odletom. Počasie bude najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvní všetkých. Budeme mať rovnaké podmienky, no ja som aj zistil za tie roky, že nie je najdôležitejšie sa na ne pripraviť, dôležitejšie je mať natrénované, potom aj teplo na mňa inak vplýva."

Na mapke si trať v Dägu Matej Tóth často premietal. „Dokonca s budovami a cestou. Keď to bude ten okruh ako na Svetovej univerziáde pred ôsmimi rokmi, je dostatočne široký. Predpokladám roztrúsenosť, čo mne príliš nevyhovuje, no nie sú tam prevýšenia. Podľa priebehu pretekov a počasia, ktoré veští dážď a búrky, sa zariadim." Svetová univerziáda v Dägu, dávna minulosť. „Vtedy som bol neskúsený, prvým rokom dvadsiatkár, bola to pre mňa relatívne dlhá trať, teraz ju vnímam ako šprint. Mal som po nej ako starec vyžmýkanú pokožku na prstoch, také bolo vlhko a teplo. Viem si to živo predstaviť, no odvtedy som zvládol aj Osaku, Peking a ďalšie horúčavy."

SkryťVypnúť reklamu

Istá výhoda domáceho prostredia pre Ázijcov nie je podľa Mateja Tótha až taká dôležitá. „Z histórie sa možno poučiť, Japonci napríklad v Osake vybuchli, predpokladám, že u Ázijcov nastane aj premotivovanie. Budú mať pár percent výhody navyše, no Európania sa vynasnažia im život znepríjemniť." Mateja Tótha sa vraj často pýtali, ako vníma pozíciu ťahúňa výpravy. „Ja chcem byť do šiesteho miesta, čo je blízko k medaile. Po Dudinciach som sa s tým neustále vyrovnával, že patrím medzi favoritov. Atletika je individuálny šport, sústredím sa hlavne na seba, na svoj najlepší výkon, iné reči ma nezaujímajú. A nebude to len na mne, ale aj na Klocovej, Velďákovej a verím aj Charfreitagovi. Podľa mňa môže byť Dägu pre nás Slovákov úspešný šampionát."

SkryťVypnúť reklamu

Desiatka v súčte umiestení na oboch tratiach Mateja Tótha láka. „Bolo by to perfektné. Všetkými desiatimi by som to bral, či päť plus päť, alebo tri plus sedem a ponúkajú sa aj ďalšie varianty." Tréner Juraj Benčík by najradšej zažil známu scénu, keď objíma v cieli svojho zverenca. „Ak by súčet umiestení bol do desať, objatie by bolo naozaj veľké. Podľa toho, ako sme trénovali a aké má Maťo výsledky, ambície nemôžu byť len dôjsť do cieľa, alebo byť v polovici. Siahajú na popredné umiestenia, aj medailové. Budeme sa na ne snažiť dosiahnuť, no koľko ovocia si utrhneme, sa ukáže až možno na poslednom kilometri. Nezabúdajme, že sme ďaleko od domova, v ťažkých klimatických podmienkach, keby sme boli doma v Dudinciach, trúfal by som si povedať, že ideme na zlato."

Juraj Benčík zažije to, po čom ako tréner vždy túžil. „U Maťa si vychutnávam vzácnu univerzálnosť od troch do 50 km. Aj Igor Kollár mal taký nábeh, no mentálne na to na rozdiel od Mateja nemal. A pridávajú sa aj ďalšie cenné vlastnosti, Maťo v tréningu drie, vie čo chce a ja som rád, že som sa dožil takéhoto pána chodca." Sezóna presvedčila aj Juraja Benčíka. „Jožo Pribilinec mal 28, keď vyskočil na zlaté výslnie, v rovnakom veku by chcel rovnako uspieť taktiež v Kórei aj Matej Tóth. Pribilinec tiež dlho dozrieval na olympijské zlato, vrátane zaúch, keď sa svet vinou politiky nemohol dvakrát za sebou zísť na olympiáde. U Maťa zavážila v jeho plánoch univerziálnosť, museli sme sa zamerať na rozvoj špeciálneho tempa a pracovitosť mu umožnila vyšvihnúť sa hore na oboch tratiach. Môže sa stať, že Maťo bude útočiť na rekordnú slovensku métu aj na dvadsiatke, dnes už dokáže zdolať aj borcov, ktorí majú osobáky začínajúce číslami 1:17. Podstúpi pozoruhodný dvojboj, už na olympiáde v Pekingu som mal oň záujem. Veľmi som chcel, aby štartoval na oboch tratiach, no bolo treba, aby to dozrelo aj u neho samého."

Dusnej klímy sa Juraj Benčík neobáva, rešpekt k nej si však uchováva. „Som rád, že po sústredení v Tatrách, kde sa ťažko dočkáte horúčav, sme si ich užili doma v Banskej Bystrici. Takže prechod do Dägu nespôsobí pre organizmus šok. Bude to náročné pre organizmus, hlavne čo sa týka vysokej vlhkosti, no týždeň je dostatočný na to, aby veľa vstrebal a prispôsobil sa. Niekto bude vo väčšej výhode, no my z toho obavy nemáme. vypracovali sme si osvedčený model občerstvovania a sme pripravení aj na iné situácie, s pružnosťou na ne reagovať. Každé preteky sú iné, možno bude treba ľadovať, inú hustotu pri pití namixovať. Veľmi dôležité bude občerstvovanie priamo v pretekoch."

Slovenská chôdza v celoplošnom ponímaní nie je podľa Juraja Benčíka v chúlostivej situácii. „Na mládežníckych podujatiach sme tohto roku obstáli, vždy sme končili v popredí bilancie našich výprav. Ja s mojím synom Romanom môžem ísť doma na pivo len vtedy, ak budem vo výsledkoch svojich zverencov lepší ako bol on. Radi by sme nahradili kladivárov, doterajších ťahúňov, ideálne by bolo, keby sme sa k nim pridali. Czaková je nováčik, hlavné bude u nej preteky dokočiť a skončiť blízko v polovici. Kučmín v Osake pred štyrmi rokmi súboj s časom nedokončil, teraz mal zdravotné problémy, usilovať sa bude o umiestenie v druhej desiatke, a to isté platí pre Bátovského."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 770
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 718
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 408
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 298
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 145
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 815
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 542
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 416
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 912
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 542
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 215
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 926
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 504
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 788
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 532
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 318
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Niektoré príbehy sa začínajú potichu – v malej izbe, s vôňou prvej vlastnoručne napraženej kávy. Taký bol aj začiatok cesty Petra Szaba, dnes už známeho mena vo svete výberovej kávy.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


Uniformy aj výstroj pochádzajú z ich súkromných zbierok.


TASR

Reštauračné vozne ZSSK prichádzajú s novým sezónnym menu.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (18. - 24.4.1925)
  2. Ján Škerko: Popriem všetko čím som žil a čomu som veril, len sa mi vráť
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je Západ vyspelý, Rusko zaostalé a my uviaznutí na polceste
  4. Ján Valchár: Ropa ako nenabitá zbraň II.
  5. Štefan Šturdzík: Rakovina
  6. Viktor Pamula: Máme konsenzus v zahraničnej politike ?
  7. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 912
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 542
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 215
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 926
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 504
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 788
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 532
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 318
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu