Po dvadsiatke, v ktorej skončil na 14. mieste, čaká najlepšieho slovenského chodca Mateja Tótha druhé vystúpenie na atletických majstrovstvách sveta v Dägu. V sobotu ráno o 1.00 h SELČ nastúpi na štart pretekov na 50 km. Zverenec trénera Juraja Benčíka patrí k favoritom disciplíny. Vlani vyhral v chodeckom maratóne prestížny Svetový pohár a v tohtoročných svetových tabuľkách je tretí zásluhou skvelého slovenského rekordu 3:49:46 h z Dudiniec.
„Zdravotne som po dvadsiatke v poriadku, to je najdôležitejšie. Regenerácia prebehla bez komplikácií, cítim sa dobre," zvestoval z Dägu 28-ročný Matej Tóth. „Trénoval som už len ľahko. Odhadnúť teraz moju formu je teraz ťažké, všetko sa ukáže až na pretekoch. O taktike sa s trénerom zatiaľ nebavili, ale tvrdí, že sa bude snažiť ísť rozumne v nejakej skupinke. „Kľúčové je správne si rozložiť sily. Na tridsiatom kilometri sa mi musí ísť ľahko, potom by to mohlo byť dobré," uvažoval odchovanec nitrianskej chôdze. „Ak mi nebude vyhovovať tempo v skupine, pôjdem sám podľa svojich pocitov. Nechcem zopakovať chybu z Berlína."
Na 20 km dostal Matej Tóth až dve napomínania, čo je u neho rarita. Preto si musí dávať pozor aj na chodecký štýl. „Rozhoduje sa tu veľmi prísne. Arbitrov nesmieme podceniť, aj keď som doteraz na päťdesiatke nemal vážnejšie problémy s technikou," vravel najlepší slovenský chodec, ktorý pred dvoma rokmi na MS v Berlíne obsadil na 50 km 10. miesto.
V štartovej listine chodeckého maratónu figuruje aj ďalší Slovák Miloš Bátovský. V doterajších troch štartoch na MS sa vždy zhoršoval. Debutoval v Helsinkách 2005 na 18. mieste, v Osake 2007 skončil 22. a v Berlíne 2009 klesol o ďalšie dve priečky na 24. miesto. „Záverečná príprava na Sliezskom dome mi vyšla, v špeciálnom tempe sme odtrénovali tohtoročné maximá. Som pozitívne naladený," tvrdil ešte pred odletom 32-ročný Tóthov klubový kolega vo VŠC Dukla Banská Bystrica. „Chcel by som skončiť lepšie ako doteraz, ideálne by bolo do 14. miesta a splniť A-limit 3:59:00 h na olympijské hry v Londýne." Odchovanec krupinskej chôdze priznal, že má trochu obavy z vlhka. „To považujem za ďalšieho veľkého súpera na majstrovskej päťdesiatke," skonštatoval Bátovský.