BANSKÁ BYSTRICA. „Keď nás sťahovavé vtáky opúšťajú skoro na jeseň, treba čakať tuhú zimu.“ Tak to aspoň tvrdí známe slovenské porekadlo.
Podľa Miroslava Sanigu z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách však tento rok odlietajú sťahovavé vtáky na svoje zimoviská doslova podľa harmonogramu.
Prvé druhy tak urobili už v priebehu leta, posledné sťahovavé vtáky sa s nami rozlúčia až okolo Kataríny. Vtedy zvyknú odlietať škovránky a ľabtušky, ktoré zvyčajne čakajú do prvých mrazov.
Najsilnejšie ťaženie si však môžeme vychutnať práve v týchto dňoch. Na sviatok narodenia Panny Márie, ôsmeho septembra, sa totiž zvyknú lúčiť lastovičky.
„Extrémne teplá z konca augusta odlety nijakým spôsobom nenarušili. Skôr by bol problém, keby sa v čase odletov prudko ochladilo,“ dodal Saniga. Podľa neho ostáva aj pre vedcov zázrakom, akým spôsobom využívajú sťahovavé vtáky magnetické pole Zeme pri navigácii na veľké vzdialenosti.
„Pri tej záplave satelitných navigačných systémov má človek niekedy pocit, že by sa mohli pomýliť a zablúdiť. Príroda je našťastie stále silnejšia ako my,“ dodal.
Prílety budú sledovať v Afrike
Spoločnosť SOS/ BirdLife Slovensko sa v rámci medzinárodného projektu zapája do akcie Spring alive ( Jar ožíva). Veľká časť európskych krajín participuje počas jari na projekte sledovania príletov sťahovavých vtákov, teraz sa sledovanie prenesie do Afriky.
Hovorca SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh v tlačovej správe informoval, že sezóna medzinárodnej kampane sa začala 3. septembra na najväčšom zhromaždisku v južnej Afrike a potrvá až do novembra. Postupne sa očakáva napríklad na zhromaždisku pri Durbane prílet 3 – 5 miliónov lastovičiek.
K najznámejším sťahovavým druhom patria lastovičky, dážďovníky, bocian biely, kukučky, či včeláriky zlaté. Veľká časť sťahovavých vtákov nalieta počas dvoch letov v roku na zimoviská a hniezdiská približne 20- až 30-tisíc kilometrov.