BANSKÁ BYSTRICA. Studená voda v bazénoch propagovaných ako termálne, špinavé a poškodené toalety ako aj ich nedostatočný počet, poškodené ležadlá a ďalšie zariadenia či nízka úroveň reštauračných služieb patria k nedostatkom banskobystrického plážového kúpaliska na Štiavničkách, na ktoré jeho návštevníci upozornili písomne s priloženou fotodokumentáciou primátora Petra Gogolu. V pripomienkach, pod ktoré sa koncom augusta podpísalo 198 ľudí, sa uvádza, že s výnimkou vybudovania šmýkačky sa pre návštevníkov kúpaliska v poslednom období nevytvorili lepšie podmienky. "Chceme pevne veriť, že po ukončení tohtoročnej sezóny sa v areáli začne niečo pozitívne diať, že sa vylepšia rekreačné miesta návštevníkov, ktorí dnes vyjadrujú veľký nesúhlas a prekvapenie, ako to tu funguje," uvádza sa v liste.
Banskobystrické plážové kúpalisko má od októbra 2007 od mesta prenajaté a prevádzkuje ho firma Aqualand Slovakia. Jej konateľ Juraj Sninský sa k tohtoročnej sezóne odmietol telefonicky vyjadriť s tým, že sa vyjadrí pri osobnom stretnutí na budúci týždeň.
Primátor Peter Gogola v reakcii na list sťažovateľov pozval Sninského na zasadnutie mestského zastupiteľstva 20. septembra, na ktorom by sa poslanci mali súčasným stavom kúpaliska zaoberať. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla primátorova hovorkyňa Monika Pastuchová, na tohtotýždňovom zasadnutí mestskej rady sa poslanci dohodli aj na vykonaní poslaneckého prieskumu na kúpalisku. "Predpokladám, že prieskum uskutočnia ešte do zasadnutia zastupiteľstva," dodala Pastuchová.
Firma Aqualand Slovakia si plážové kúpalisko na Štiavničkách prenajala od mesta na 30 rokov s opciou 10 rokov za 33,19 eura ročne s tým, že sa zaviazala investovať do prenajatého majetku najneskôr do leta 2010 minimálne 3,32 milióna eur, pričom investície do tejto sumy majú po skončení nájmu prejsť do majetku mesta formou daru. Hoci hlavný kontrolór mesta zistil ešte pri kontrole ukončenej v marci 2010 viaceré, aj závažné porušenia nájomnej zmluvy zo strany nájomcu, mesto ju zatiaľ nevypovedalo. Návrh nezávislého poslanca Milana Lichého na zrušenie nájomnej zmluvy pre jej závažné porušovanie zo strany nájomcu na schôdzi v apríli 2010 väčšina v zastupiteľstve nepodporila, neskôr už takýto návrh nikto nepredkladal.
Ako sa uvádza v správe z kontroly, reálnosť faktúr, ktorými nájomca dokladuje vykonané práce, nie je možné preveriť pre absenciu dokladov z realizácie prác, ako je stavebný denník, zápisy z kontrolných dní, stanoviská stavebného či technického dozoru, a pre absenciu položkového rozpočtu na celú stavbu podľa projektovej dokumentácie. Kontrolná skupina nevedela posúdiť ani objektívnosť cien stavebných prác uvedených na faktúrach. Podľa nej stojí za zváženie vykonať odborný znalecký posudok k reálnosti fakturácie za vykonané práce znalcom z oboru stavebníctva. "Nájomca k 31. decembru 2009 nepreinvestoval, respektíve nezdokladoval preinvestovanie zmluvne dohodnutej čiastky," uvádza sa v správe kontrolóra. Vtedajší primátor Ivan Saktor bol napriek tomu s prácami na kúpalisku spokojný. "Tá správa (hlavného kontrolóra, pozn. SITA) nie je natoľko negatívna, aby ma znepokojovala. Skôr naopak," uviedol v apríli 2010 Saktor.
Reálnosť faktúr predkladaných firmou Aqualand Slovakia sa ešte na jeseň 2009 nepozdávala viacerým mestským poslancom, niektoré fakturované sumy sa im zdali nadsadené. Mestské zastupiteľstvo preto v októbri 2009 Saktorovi odporučilo "obstarať znalecký posudok reálnosti faktúr za práce na plážovom kúpalisku znalcom z oboru stavebníctva". Primátor toto odporúčanie nerešpektoval, znalec by bol podľa neho drahý. "Vzhľadom na to, že sme skúmali, koľko by to stálo, si myslím, že by to nebolo efektívne. Stačí ten mechanizmus, ktorý máme zavedený, teda správa majetku mesta kontroluje faktúry, ktoré nájomník predkladá mestu. Z môjho pohľadu, na rozdiel od niektorých poslancov, si myslím, že areál bude moderným multifunkčným zariadením pre Banskobystričanov a je to dobrý príspevok k tomu, že mesto sa naozaj chce starať o ľudí, ktorí športujú a relaxujú," povedal v apríli 2010 Saktor. Sninský opakovane tvrdil, že jeho firma nájomnú zmluvu ku kúpalisku plní a záväzok investícií dodržal až prekročil.
Plážové kúpalisko má rozlohu zhruba 10 hektárov a kapacitu 10-tisíc návštevníkov. Má dva plavecké, dva detské a relaxačný bazén s dvoma toboganmi a viacdráhovou šmýkačkou. Od tohtoročnej sezóny sa po vyše 20 rokoch dá kúpať aj v jazere, respektíve nádrži napĺňanej vodou z Tajovského potoka.
Podľa pôvodnej zmluvy mala firma Aqualand Slovakia postaviť na kúpalisku viac atrakcií, športovísk či zariadení služieb. Primátor Saktor však v apríli 2009 bez schválenia v zastupiteľstve podpísal dodatok, ktorým sa viaceré požadované stavby zo zmluvy vypustili. Podľa Saktora totiž zmluva nepokrývala veci, ktoré sa objavili neskôr a investor ich musel realizovať, ako napríklad výmenu rozvodov vody. Požadované položky by potom nájomca podľa Saktora nevedel v stanovenej sume naplniť, preto sa dodatkom pri nezmenenej sume požadovaných investícií zmenila ich štruktúra.