BANSKÁ BYSTRICA. Výhrady návštevníkov banskobystrického plážového kúpaliska, ktorí sa na viaceré nedostatky písomne sťažovali primátorovi Petrovi Gogolovi, vníma prevádzkovateľ kúpaliska ako oprávnenú kritiku. Ako uviedol Juraj Sninský, konateľ firmy Aqualand Slovakia, ktorá kúpalisko prevádzkuje, hlavné nedostatky chce do nasledujúcej sezóny odstrániť.
Nespokojní návštevníci kúpaliska sa v liste primátorovi ešte koncom augusta sťažovali na studenú vodu v bazénoch propagovaných ako termálne, špinavé a poškodené toalety ako aj ich nedostatočný počet, poškodené ležadlá a ďalšie zariadenia či nízku úroveň reštauračných služieb. Primátor preto pozval Sninského na zasadnutie mestského zastupiteľstva 20. septembra, na ktorom by sa poslanci mali súčasným stavom kúpaliska zaoberať. "Sme si vedomí, že sociálne zariadenia aj niektoré plochy okolo bazénov by potrebovali nové investície. Ak tam budeme chcieť mať návštevníkov, tak bude nutné to spraviť. Budeme musieť na to zohnať financie. Ale pokiaľ chceme držať ceny na prijateľnej úrovni, musíme sledovať aj náklady," povedal Sninský s tým, že pre zlé počasie sa nenaplnila očakávaná návštevnosť kúpaliska a teda ani tržby. Namiesto očakávaných 90- až 100-tisíc návštevníkov prišlo vyše 50-tisíc. "Vlani bolo nepriaznivé počasie hlavne v auguste, tento rok počas hlavnej letnej sezóny, ktorá trvá od polovice júla do 10. augusta. Návštevnosť bola na pomery zmodernizovaného kúpaliska normálna v období od 7. do 17. júla a potom až v druhej polovici augusta. Zdroje budú chýbať pri plánovaných investíciách," pripomenul Sninský.
V súvislosti so sťažnosťou na studenú vodu v bazénoch uviedol, že tepelné čerpadlá nedokázali zohriať vodu na očakávanú teplotu pre studené noci a že návštevníkom tento nedostatok kompenzoval znížením ceny vstupného v auguste.
Firma Aqualand Slovakia si plážové kúpalisko na Štiavničkách prenajala od mesta v októbri 2007, a to na 30 rokov s opciou 10 rokov za 33,19 eura ročne. Zaviazala sa investovať do prenajatého majetku najneskôr do leta 2010 minimálne 3,32 milióna eur, pričom investície do tejto sumy majú po skončení nájmu prejsť do majetku mesta formou daru. Sninský tvrdí, že na konkrétne investičné akcie, ktoré boli špecifikované v prílohe nájomnej zmluvy, vynaložila jeho firma asi o 220-tisíc eur viac, než sa zaviazal. Hlavný kontrolór mesta zistil ešte pri kontrole ukončenej v marci 2010 viaceré, aj závažné porušenia nájomnej zmluvy zo strany nájomcu. Ako sa uvádza v správe z kontroly, reálnosť faktúr, ktorými nájomca dokladuje vykonané práce, nie je možné preveriť pre absenciu dokladov z realizácie prác, ako je stavebný denník, zápisy z kontrolných dní, stanoviská stavebného či technického dozoru, a pre absenciu položkovitého rozpočtu na celú stavbu podľa projektovej dokumentácie. Kontrolná skupina nevedela posúdiť ani objektívnosť cien stavebných prác uvedených na faktúrach a odporučila vykonať odborný znalecký posudok k reálnosti fakturácie za vykonané práce znalcom z oboru stavebníctva. Vtedajší primátor Ivan Saktor však znalecký posudok odmietol obstarať s tým, že by to bolo drahé.