BANSKÁ BYSTRICA. Diverzifikácia palivovej základne bola jedným z hlavných cieľov výstavby nového tepelného zdroja na biomasu v banskobystrickej mestskej časti Radvaň. Pri vlaňajšom poklepaní základného kameňa investor sľúbil, že práce by mohli byť ukončené v závere tohto roka. Hoci prípravu výstavby komplikovali zložité vlastnícke vzťahy k pozemkom a prekládky sietí, situácia sa vyvíja priaznivo. Člen predstavenstva a obchodný riaditeľ BBES, a.s. Emil Ruščák informoval, že investor a budúci prevádzkovateľ chce začať skúšobnú prevádzku v novembri.
„Cieľom výstavby tohto tepelného zdroja a tiež nového zdroja pre Sásovú je diverzifikovať palivovú základňu. To znamená výrazne, na 50 – 60 percent používať biomasu pri výrobe tepla na úkor zemného plynu, ktorý je v súčasnosti jediným palivom,“ dodal.
Investorom radvanskej kotolne je slovenská dcéra pražskej spoločnosti KA Contracting, s.r.o., člena holdingu RWE.
Teplo z novej kotolne bude distribuovať spoločnosť BBES, a.s. svojimi primárnymi a sekundárnymi rozvodmi pre odberateľov na sídlisku Fončorda, Radvaň, THK a Podlavice.
Emil Ruščák dodal, že spustenie nového zdroja zabezpečí predovšetkým nezávislosť na jednom druhu paliva. Dôležitosť tohto kroku sa ukázala pred časom pri vypuknutí plynovej krízy. “ Vývoj cien plynu niekedy nemá ekonomickú podstatu a často rozhoduje aj politická situácia vo svete. Trh s plynom ešte nie je taký voľný, ako by mal byť,“ vysvetlil Ruščák.
Dodal, že nový zdroj prinesie aj stabilitu cien tepla pre všetkých odberateľov v meste: “Cenovo stabilnejšie palivo biomasa pri vyššom podiele po sprevádzkovaní sásovského zdroja už dokáže eliminovať cenové výkyvy plynu.“
Zvýšenie cien plynu sme nepocítili
Tohoročné letné zvýšenie cien plynu o 6,9 % obyvatelia mesta nepocítili Emil Ruščák zdôvodňuje: „ Prevádzkovateľ a dodávateľ tepla BBES,a.s. novými rozvodmi a technológiami dosahuje úspory v údržbe, spotrebe elektriny na výrobu a v znížení spotreby plynu. Tak si mohol dovoliť kompenzovať drahší jednotkový plyn znížením fixnej zložky ceny tepla v očakávanej ročnej cene tepla a cenu nezvyšoval. Ak bude priaznivý vývoj cien plynu do konca roku, nie je dôvod cenu potom zvyšovať. „
Výstavba tepelného zdroja na biomasu v areáli radvanskej teplárne je napĺňaním zásad koncepcie tepelnej energetiky v meste Banská Bystrica, ktorú mestské zastupiteľstvo schválilo v decembri 2008.
Po dokončení nových zdrojov bude patriť tepelné hospodárstvo v meste k najmodernejším na Slovensku a radvanský zdroj svojim výkonom bude súčasne patriť k najväčším. Približne v dvadsiatich slovenských mestách sa pri centrálnom zásobovaní už teplo vyrába z biomasy.