Najmä po tom, keď sa bývalé Československo rozdelilo na dva samostatné štáty, začali do mužstiev prichádzať aj zahraniční hokejisti, označovaní ako legionári. Zo začiatku to boli väčšinou hokejisti z blízkeho Česka, postupne ale do radov mužstiev pribúdali aj hráči z Ruska, Fínska, Bieloruska, Poľska, Lotyšska, Švédska, ale aj zo zámoria. V uplynulej sezóne na extraligovom ľade korčuľovalo na základe dostupných súpisiek takmer 50 zahraničných hokejistov. Na prekvapenie najviac ich nemal Slovan, či majstrovské Košice, ale HC Nitra (9), nasledoval Slovan s Popradom (7), majstrovské Košice sa "uspokojili" len so štyrmi. Kým za Nitru hrali len Česi, v Slovane piatich českých hráčov doplnili obrancovia Mikko Turunen z Fínska a Richard Jackman z Kanady. Aj v tíme vicemajstra z Popradu okrem trojice Čechov pôsobili aj dvaja Švédi (Emil Lundberg, Filip Björk) i dvaja Kanaďania Kyle Kanvig a Brandon Rogers.
Jediným tímom, ktorý si v uplynulej sezóne vystačil bez zahraničných hráčov, bola Banská Bystrica. V novom ročníku, ktorý úvodným kolom odštartoval v piatok 16. septembra, však už Bystričania siahli aj po hráčoch spoza hraníc. Dovedna ich majú na súpiske štyroch, počnúc ruským brankárom Sergejom Chorošunom, dvoma Fínmi a jedným Švédom. Navyše angažovali aj zahraničného trénera, keď k úspešnému Milanovi Stašovi prišiel Fín Alpo Suhonen.
Najviac legionárov do tejto sezóny zaradil na svoju súpisku vicemajster HK Poprad (5), z toho štyroch Švédov a jedného Rusa, ktorého mu "prevelil" miestny HC Lev hrajúci v KHL. Naopak len dvoch zahraničných hráčov v tejto sezóne má zatiaľ Slovan Bratislava, českého obrancu Michala Dobroňa a ďalšieho beka, Lotyša Marisa Jassa. Celkovo figuruje na súpiskách desiatich extraligistov pre túto sezónu 30 legionárov.
Okrem hokejistov však mali slovenské tímy aj českých kormidelníkov. Z nich najvýraznejšiu stopu zanechali Miloš Říha (dva tituly so Slovanom) a Rostislav Čada (dva tituly s Košicami). Okrem nich boli na Slovensku ešte Josef Augusta, Pavel Hynek (obaja Slovan), Antonín Stavjaňa (Trenčín, Nitra, Slovan + teraz vymenil Čadu v Košiciach), Ladislav Svozil (Poprad, Zvolen) a Martin Pešout (Skalica).
Výborným zahraničným artiklom zo susedného Česka boli na Slovensku ich brankári. Ako prvý prišiel do Slovana vtedy ešte neznámy Martin Cinibulk zo Sparty Praha v sezóne 1996/97, ktorý sa stal miláčikom bratislavských tribún a dokonca sa hovorilo, že by mal prijať slovenské občianstvo. Tak sa aj stalo, ale nie v jeho prípade, ale až v súvislosti s jeho krajanom Liborom Bartom. Jeden z jeho rodičov pochádzal zo Slovenska a preto prijal aj slovenské občianstvo a Slovan tak mohol stavať až piatich legionárov, keď povolená hranica v tom čase boli štyria zahraniční hráči. Slovan mal vôbec šťastnú ruku pri výbere českých brankárov, okrem už dvoch zmienených to boli ešte Ivo Čapek a Radovan Biegl, ktorý sa po odchode zo Slovana neraz vyjadroval v tom zmysle, že v jeho drese zažil najkrajšiu sezónu.
Totálnou ikonou extraligy bol (tiež v Slovane) fínsky brankár Sasu Hovi. Spolu s ním v novšej ére v bránkach slovenských tímov pôsobili aj Česi Vlastimil Lakosil, Michal Fikrt, Martin Falter, epizódou bolo účinkovanie Lotyša Artursa Irbeho v Nitre. V tejto sezóne až štyri kluby hlásia zahraničných brankárov - v Banskej Bystrici je to Sergej Chorošun, v Skalici Vlastiml Lakosil, v Nitre Jurgen Penker z Rakúska a zaujímavou postavou na tomto poste zrejme bude prvý Chorvát v slovenskej extralige - Krešimir Mate Tomljenovič vo Zvolene.