BANSKÁ BYSTRICA. Monitorovacie stanice peľovej informačnej služby (PIS) pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) namerali v uplynulých dňoch na celom území Slovenska, s výnimkou Žiliny, Trnavy a Košíc, vysoké koncentrácie peľu najsilnejšieho jesenného alergénu ambrózie. Najvyššie koncentrácie jej peľu zachytili cez víkend v Banskej Bystrici a Bratislave. Informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.
Ako ďalej uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku, pri pretrvávaní pekného slnečného počasia možno predpokladať, že ešte pár týždňov sa peľ ambrózie bude v ovzduší vyskytovať v koncentráciách, ktoré môžu senzitívnym jedincom spôsobovať zhoršenie alergických prejavov. "Pre podrobnejšie sledovanie peľovej situácie a porovnanie príznakov alergie či prípadné konzultácie s vybraným lekárom odporúčame využiť možnosti, ktoré im bezplatne prináša stránka www.alergia.sk," dodala Lafférsová.
Pokračovala, že peľová sezóna tiež pomerne silného alergénu paliny sa už skončila a v ovzduší sa vyskytuje len v alergologicky nevýznamných koncentráciách. Klesajúcu tendenciu majú tiež denné koncentrácie slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých rastlín. Okrem spomenutých druhov sa v ovzduší vyskytoval sporadicky vo veľmi nízkych koncentráciách peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ako aj peľ rastlín z čeľade astrovitých, mrkvovitých, skorocelu, mrlíkov a chmeľu. Na väčšine územia sa však udržiavali veľmi vysoké denné koncentrácie spór húb plesní s najpočetnejšie zastúpenými rodmi Cladosporium, Alternaria a Epicoccum.
Analýzy aktuálnej peľovej situácie v korelácii s vývojom počasia predpovedajú, že celkové denné koncentrácie peľu ostávajú ustálené, s prípadným miernym poklesom pri zrážkach a výraznejšom ochladení. Lafférsová informovala, že naďalej očakávajú veľmi vysoké koncentrácie spór húb v ovzduší. Denné koncentrácie peľu paliny sa budú spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých udržiavať už len v nízkych hladinách, ale až do prvých mrazov. Poklesnú aj koncentrácie peľu pŕhľavy. Najsilnejším a aj kvantitatívne dominantným aeroalergénom ostáva peľ ambrózie. "Peľ tejto rastliny je silným alergénom, pričom odborníci evidujú stále rastúcu precitlivenosť na ňu v celej Európe. Ambrózia sa totiž rozširuje aj v osídlených oblastiach a je zvlášť nebezpečná, pretože jediná rastlina vyprodukuje za sezónu milióny peľových zŕn. Koncentrácie peľu tejto inváznej rastliny by klesli v prípade daždivého počasia, inak môžu potrápiť alergikov až do konca októbra," uzavrela Lafférsová.