BANSKÁ BYSTRICA. Pri príležitosti tretieho ročníka Dňa dobrovoľníctva predstavili včera v Banskej Bystrici neobvyklý projekt, ktorý spojil Divadlo z Pasáže a centrum nezávislej kultúry Záhrada so Slovenskou poštou. Zamestnanci pošty v rámci tohto dňa nielen preskúšali svoje sily pri úprave Záhrady ako dobrovoľníci, no predstavili tiež vzájomný a ojedinelý projekt. Z 26- ročného herca Divadla z Pasáže Janka Kinčeša sa stane Poštár Janči, ktorý v najbližších týždňoch roznesie na starom bicykli po Slovensku príbehy ľudskosti a vďaky.
Zastaví sa u dlhoročných pracovníkov pošty, ktorí sa zapísali do povedomia svojich spolupracovníkov ojedinelými životnými príbehmi. Bude to napríklad poštový doručovateľ, ktorý pri roznášaní pošty už päťkrát zachránil ľudský život, či doručovateľka, ktorej dlhé roky nerobí problém roznášať listy v rómskej osade.
Najdojímavejší je však prípad poštárky – vdovy z Malatinej, ktorá napriek neľahkému osudu vychovala nielen svoje tri deti, ale ďalšie prijala z detského domova.
„ Slovenská pošta má približne 15 tisíc zamestnancov, takže o krásne prípady ľudskosti a statočnosti nie je núdza,“ povedala generálna riaditeľka Slovenskej pošty Marcela Hrdá.
Podtitul projektu – Komunikujte s nami nebol podľa nej vybraný náhodne: „ Chceme ním apelovať na ľudí, aby navzájom viac komunikovali. A súčasne, aby komunikovali s ľuďmi, ktorí sa možno niečím od nich odlišujú, no žijú bohatým duchovným životom a dokážu rozdávať a prijímať lásku. „
Poštár Janči, ktorý nám prezradil, že sa už za svojimi listovými zákazníkmi veľmi teší, patrí k najznámejším hercom divadla. Keďže je sirota, jeho skutočným domovom sa stalo divadlo. Nebyť divadelného zázemia, skončil by po smrti starkej s veľkou pravdepodobnosťou v niektorom z ústavov . Divadlo mu dalo domov, rodinu a zmysel života.
Zakladateľku Divadla z Pasáže Vieru Dubačovú projekt oslovil nielen svojim vnútorným posolstvom, no súčasne ju vrátil do detstva. Jej matka tiež bola poštárkou a v čase, keď neexistovali mobily a mailová komunikácia, suplovala akúsi poštovú spojku medzi ľuďmi a svojim zamestnávateľom.
„ Je dôležité, aby sa ľudia rôznych národností, či kultúr neprestali vzájomne spoznávať a tolerovať,“ povedala. Aj preto bol súčasťou Dňa dobrovoľníctva medzinárodný catering, kde mohli návštevníci Záhrady ochutnať lahôdky čečenskej kuchyne. Starostlivo ich pripravila Marisa Sugaipová, ktorá pred siedmimi rokmi kvôli vojnovému konfliktu z Čečenska emigrovala. Marisin syn sa uchytil ako zvukový technik Divadla z Pasáže.
Vzájomnú spoluprácu na projekte a obnove Záhrady chcú zainteresované strany rozvíjať aj v budúcnosti.