BANSKÁ BYSTRICA. Predsedovia samosprávnych krajov žiadajú vládu, aby stiahla navrhovaný daňový mix, prostredníctvom ktorého majú byť financované. Župani svorne tvrdia, že tento nástroj pripraví kraje a ich obyvateľov o peniaze. Dokonca podľa nich hrozí, že samosprávy budú musieť bojovať o svoju holú existenciu. Návrh nového financovania samospráv v súčasnosti smeruje do Národnej rady Slovenskej republiky.
„Ak by parlament schváli tento vládny návrh budú mať samosprávne kraja o 62 miliónov eur menej. Budeme musieť zatvárať domovy sociálnych služieb, školy, zdravotné zariadenia, nebudeme mať na dopravu a na opravu ciest. Je to rozhodnutie, ktoré by nás zasiahlo takým spôsobom, že by sme neboli schopní situáciu zvládnuť,“ povedal Vladimír Maňka, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako ďalej dodal len Bystrický kraj by vďaka daňovému mixu pocítil stratu desať miliónov eur. Dôsledky by to malo okrem zatvárania zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy či zvyšovania úhrady za poskytnuté služby aj na čerpanie eurofondov. Kraj plánoval v budúcom roku čerpať fondy vo výške šesť miliónov eur. Tie si vyžadujú päť percentné spolufinancovanie zo strany samosprávy, na ktoré podľa slov Maňku nebudú mať.
Predsedovia považujú za neštandartné a nebezpečné prijať návrh bez toho, aby boli zistené jeho dopady. Tvrdia, že súčasná vláda ich neberie vážne a jediné o čo sa snaží je znížiť deficit. Župani volajú po odbornom dialógu s ministrom financií Ivanom Mikošom i premiérkou Ivetou Radičovou. „Odozva je zatiaľ nulová. Ak táto ignorácia bude pokračovať ďalej nezostáva nám nič iné ako obrátiť sa na Európsky súdny dvor a na Európsku komisiu. Európska charta samosprávy totiž jasne hovorí, že ak sa prenesú nejaké kompetencie na samosprávu, rovnako sa musí presunúť aj finančný podiel,“ povedal Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja. Župy rokujú aj so Združením miest a obcí Slovenska, ktorých sa návrh rovnako dotýka.
Vláda chce po novom samosprávy financovať mixom piatich daní a to podielovou, zrážková, DPH a dane z príjmov fyzických a právnických osôb.