BANSKÁ BYSTRICA. Obyvateľom Banskej Bystrice pribudnú od polovice októbra nové zákazy i povinnosti. S týmto dátumom totiž vstúpi do platnosti nové Všeobecne záväzné nariadenie mesta (VZN) o verejnom poriadku. „Očistili sme ho od povinností, ktoré sú rozpísané v iných VZN- kách, alebo podliehajú rozhodovaciemu procesu Mesta a v nariadení sú spomenuté iba okrajovo. Na strane druhej sme niektoré povinnosti a zákazy doplnili alebo konkrétnejšie pomenovali,“ povedala Helena Koreňová, z organizačno-právneho oddelenia Mestského úradu v Banskej Bystrici.
Zákaz kúpania vo fontánach
Milovníci grilovania či opekania na verejnom priestranstve, alebo tí, ktorí mali pohnútky kúpať sa vo fontánach, či kŕmiť aj napriek predchádzajúcemu upozorneniu holuby, psy a mačky, budú za svoje „záľuby“ pokutovateľní. Sankcie hrozia aj pestovateľom rastlín, ktorí na vonkajších stranách okien a na balkónoch nezabezpečia kvetináče proti pádu na verejné priestranstvo. Mesto v novom VZN ošetrilo aj nezanedbateľný problém a to žuvačkami posiate chodníky a cesty. Tie budú spolu s pľuvaním, zvratkami či vykonávaním telesnej potreby kvalifikované ako znečisťovanie verejného priestranstva. Spomedzi krajských miest bude mať Banská Bystrica zároveň najprísnejšie ustanovenie týkajúce sa alkoholických nápojov. Ich predaj, podávanie a požívanie na verejných priestranstvách bude zakázané 24 hodín denne. Výnimku tvora trhy, rôzne podujatia usporadúvané, alebo povolené mestom či obchodné a reštauračné zariadenia. Doposiaľ VZN upravovalo len konzumáciu alkoholu skupinkami osôb. Banskobystrický magistrát si posvieti aj na vlastníkov, správcov, nájomcov a užívateľov nehnuteľností, ktoré hraničia s verejným priestranstvom. Mesto im nepriamo ukladá povinnosť starať sa o svoj majetok, tak aby neznečisťovali okolie, nenarúšali vzhľad verejného priestranstva, sankcionovať ich však nemôže. „Najprv sme to dávali ako povinnosť, ktorú sme nahradili činnosťami vlastníkov, pretože by išlo o zasahovanie do súkromného vlastníctva. Pokiaľ by však napr. taká burina zasahovala do verejného priestranstva môže zakročiť aj policajt prípadne odborný orgán,“ povedala Koreňová. Ako ďalej dodala, z nového VZN však napríklad vylúčili zákaz chodenia po trávnikoch, Zelené plochy tak obyvatelia používať môžu, pokiaľ nenatrafia na tabuľku s obmedzením.
Nevedomosť ľudí
Poslanec mestského zastupiteľstva Milan Lichý (Banskobystrická alternatíva) pri schvaľovaní nového VZN poukázal na vymožiteľnosť a to nielen aktuálnej ale aj jeho predošlej verzie. „Na papieri to máme vyriešené, v skutočnosti však nie. Nefunguje to tak ako by malo. Myslím si, že ľudia ani nevedia, čo všetko nesmú a čo môžu. Chýba prevencia,“ povedal. Podľa náčelníka Mestskej polície v Banskej Bystrici Ľubomíra Piterku však chýbajú prostriedky na osvetu. „My ju vykonávame, ale s nulovým rozpočtom. Jednoducho uvedomelosť občanov je nízka a žiaľ tu nepomôže len represia. Zo strany mesta sa bude musieť zvýšiť jednak počet policajtov, ale aj dotácie na chod kontrolných orgánov,“ povedal. Nevedomosť však môže občanov vyjsť až na 33 eur. Takúto pokutu im okrem mestských policajtov môžu v prípade porušenia zákazov uvedených vo VZN udeliť aj poverení zamestnanci magistrátu.