Kalvária v Tajove zatiaľ nie je v našom regióne známa tak, ako by si zaslúžila. Dôvodom je zložitý prístup k nej, ktorý vedie cez súkromné pozemky.
TAJOV. Kalvária v Tajove síce nepatrí k najstarším v našom regióne, ponúka však nádherné výhľady na široké okolie a ako sakrálny komplex v prírode tvorí súčasť bohatej histórie obce. V širšom využívaní pamiatky však bráni zložitý prístup.
Chybné rozhodnutie povoliť výstavbu súkromných domov v nástupnej časti Kalvárie pochádza z minulosti a dnes je komplikované sa s ním vysporiadať. Starosta Tajova Ladislav Surovčík povedal, že obec sa pokúsila dohodnúť na zlepšení prístupu ku Kalvárii s majiteľmi pozemkov, no zatiaľ bez výsledku.
„Kalvária je cirkevným majetkom, tunajšiemu farskému úradu sa podarilo zabezpečiť nutné opravy. Potrebovala by však komplexnú rekonštrukciu, čo bude určite finančne náročné,“ povedal starosta.
Riaditeľ krajského pamiatkového úradu Miroslav Sura dodal, že kalvária nie je zapísaná ako kultúrna pamiatka, čo znemožňuje získanie prostriedkov z najčastejšie využívané grantu Obnov si svoj dom. Obec a vlastník však majú podľa neho ďalšie možnosti na získanie finančnej podpory.
Správca farnosti v Tajove Jozef Petrík informoval, že na vrcholovom objekte sa podarilo vymeniť strešnú krytinu, starý deravý plech nahradili novou škridlou a natreli vežičku. „Stavba je zakonzervovaná a nehrozí znehodnocovanie nástenných malieb. Do budúcnosti sa plánuje opraviť vonkajšia fasáda i vnútorná omietka kaplnky i zastavení,“ dodal.
Tento rok osadili obnovené dvierka na zastaveniach, ktoré porozbíjali vandali. Vlani sa po celej ceste nahor podarilo osadiť aj desať drevených lavičiek.
Prioritou však ostáva aj podľa farára Jozefa Petríka doriešiť vstup na Kalváriu z dediny pomedzi domy a následné označiť cestu informačnými tabuľami, aby veriaci i turisti mali jasno, kadiaľ sa ide hore. V budúcnosti sa plánuje aj vonkajšie nasvietenie Kalvárie.
Sväté omše bývajú na Kalvárii dva krát v roku. Na sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla a na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra. V septembri je to už taká malá regionálna púť s názvom Stretnutie starobylej farnosti Tajov, kde kedysi patrili dediny Kordíky, Králiky, Riečka, Podlavice a Skubín. Na Veľký piatok sa na Kalváriu chodia veriaci modliť Krížovú cestu.
Kalváriu postavili v druhej polovici 19. storočia, výstavbu financovali z verejnej zbierky obyvateľov viacerých okolitých obcí. Tvorí ju päť zastavení a vrcholová kaplnka Sedembolestnej Panny Márie.