Agentúrne spravodajstvo sme o 20:58 nahradili autorským článkom denníka SME.

- Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Banská Bystrica, cca 6,6 milióna eur,
- Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice, 3,3 milióna eur,
- Kardiocentrum Nitra (nákup angiografického prístroja) 1,7 milióna,
- Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy, takmer 5 miliónov eur.
BANSKÁ BYSTRICA. Pacientov budú musieť operovať aj neskoro popoludní a večer. Dvojzmenný operačný program si vynúti najrozsiahlejšia a najdrahšia rekonštrukcia od vzniku nemocnice na začiatku 80. rokov.
Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici získalo nenávratný finančný príspevok takmer 27 miliónov eur v minulom roku. Opravu budovy ohlásil ešte bývalý riaditeľ Ján Šulaj.
„Neskorší termín začatia ovplyvnili procesno-administratívne úkony týkajúce sa verejného obstarávania,“ zdôvodnila vyše ročné oneskorenie hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Nemocnicu majú zrekonštruovať za plného chodu v dvoch etapách do októbra 2013. „Rekonštrukcia sa týka operačných sál, urgentného príjmu a centrálnej sterilizácie,“ povedala Maťašeje.
Zdravotnú starostlivosť podľa hovorkyne neobmedzia. „Urgentný príjem sme preložili do náhradných priestorov. Pacientov budeme priebežne informovať o všetkých zmenách.“
Nemocnica bude mať po novom 16 operačných sál, takmer o tretinu viac ako doteraz, a 17 nových operačných stolov. Maťašeje tvrdí, že sa výrazne zlepší logistika operácií aj pohodlie pacientov.
Moderná klimatizácia napríklad nebude regulovať len teplotu v sálach, ale aj vlhkosť vzduchu či jeho prúdenie.
Projekt spolufinancuje únia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Operačný program zdravotníctvo je podľa hovorkyne ministerstva Kataríny Zollerovej naším najúspešnejším.
Zazmluvnených projektov bolo ku koncu septembra 58, z toho 16 ukončených. Z možných zhruba 285 miliónov eur sa čerpalo takmer 94 miliónov, z toho bola z programu zdravotníctvo asi tretina.