BANSKÁ BYSTRICA. Ochotnícke divadlá na Slovensku prechádzajú v posledných rokoch neľahkým obdobím, mnohé z nich už zanikli. K regiónom s bohatou ochotníckou tradíciou patrí dodnes aj Horehronie a okolie Banskej Bystrice. Mnohé súbory však musia čeliť nielen nedostatku financií a čoraz obtiažnejšiemu získavaniu nových členov.
Maroš Krajčovič zo Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici tvrdí, že celý problém ochotníckych divadiel nie je ani tak o peniazoch, ako o ľuďoch. Základný problém vidí v tom, že sa nachádzame v období, keď sa lámu generačné pohľady na divadlo.
„Z nášho pohľadu by sa dali súbory rozdeliť do niekoľkých skupín. Sú to klasici, ktorí nemajú záujem rozvíjať sa. Stačí im zahrať niečo na Vianoce, či Veľkú noc a potešiť miestnych divákov, “ konštatoval.
Na druhej strane existujú súbory, ktoré pracujú pravidelne a rozvíjajú sa. Za také považuje Maroš Krajčovič napríklad DSJCH Brezno, DOS Medzibrod, DOS Nemecká, DOS Ráztočan Ráztoka, Divadlo Malá Chova z Malachova, divadlo medziBRODway z Medzibrodu, či DOS Slovenská Ľupča.
Dôležitú úlohu zohrávajú tiež mládežnícke súbory, ktoré sú neraz základňou pre jednotlivé ochotnícke súbory. Práve určitá generačná priepasť môže spôsobiť, že aj dobre zabehnuté divadlo sa časom ocitne v kríze. Svetlou výnimkou je podľa Maroša Krajčoviča DOS v Medzibrode, kde stará generácia plynulo odovzdala žezlo nasledovníkom a tí vťahujú úspešne do svojej činnosti aj mládež aj deti.
„Obyčajne to stojí na osobe vedúceho súboru, najmä na dedinách. Ak o takéhoto kľúčového človeka divadlo príde, zväčša je to pre súbor citeľná strata,“ dodal Maroš Krajčovič.
Strach z kritiky?
Nemalou prekážkou pri napredovaní divadiel býva tiež to, že väčšina dedinských súborov sa odmieta zúčastňovať divadelných súťaží. „Zrejme neradi počujú hodnotenie poroty,“ myslí si Krajčovič.
Mladí ľudia na dedinách by podľa neho aj chceli hrať divadlo, ale často narážajú na to, že nechcú hrať klasiku. Na druhej strane však nemajú dostatočnú predstavu o tom, čo by vlastne chceli. „V tomto ohľade je zaujímavým fenoménom divadlo medziBRODway z Medzibrodu. Aj tu je to o predovšetkým o jednom človeku, ktorý je schopný udržať súbor v činnosti a práve v snahe o provokovanie sa chce vyčleniť od klasického súboru a súborov.“
V Malachove to ťahajú už 80 rokov
Eva Gajdúšková, režisérka ochotníckeho súboru Malá Chova z Malachova priznáva, že udržať v súčasnosti pri živote obecné divadlo vôbec nie je jednoduché. „Ak pri ňom nestojí partia nadšencov, je to veľmi ťažké,“ dodala. V Malachove sa našťastie darí 80 – ročnú tradíciu rozvíjať aj vďaka tomu, že divadlu sa nevenuje iba staršia a stredná generácia, ale podarilo sa im získať aj niekoľko šikovných mladých ľudí. V súčasnosti tvorí jadro súboru 10 až 12 ľudí.
Získať však pre rôznorodú zostavu hercov dobrý scenár, býva neraz zložité. „Musím vždy vo veľkom časovom predstihu pred naštudovaním hry premýšľať, či scenár sadne našim hercom a či prinesie hra radosť publiku,“ dodala. Súbor sa zvyčajne schádza trikrát do týždňa a pred predstavením sa skúšky ešte zhustia. Niekedy to chce poriadnu dávku odriekania. Súbor „preladil“ skôr na hry dnešných autorov, ktoré dokážu súčasníka osloviť najviac. S financiami to tiež nie je jednoduché. Opakovane sa uchádzali o rôzne granty, no zatiaľ bez úspechu. Podporil ich však samosprávny kraj pri budovaní klubovne a skvalitnení ozvučenia.