Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Extraligové maximum Marchyna, Kitts hral 37 minút

Basketbalisti ŠKP Banská Bystrica nemali do soboty na konte ani jedno víťazstvo. Domáci zápas s Nitrou bol príležitosťou napraviť túto nelichotivú štatistiku.

Už pár hodín po zápase 7. kola extraligy basketbalistov sa v Nitre šírili správy o tom, že ich tím na čele so štyrmi legionármi porazil 29-bodový Matej Marchyn.

Extraligové maximum

Pre ŠKP radostný chýr bol pravdivý a čakanie na premiérové víťazstvo sa pre zverencov Josipa Pulju skončilo. Výsledok 96:87 tešil nielen hlavného lodivoda ŠKP, ale aj najlepšieho strelca jeho tímu v tomto zápase Mateja Marchyna. „Pred zápasom sme si v šatni povedali, že dnes to už musíme zlomiť a musíme zvíťaziť. Som ráde, že sa nám to podarilo,“ neskrýval po stretnutí radosť Matej Marchyn. Tento 21-ročný mladík, ktorý sa v zápase prezentoval piatimi úspešnými trojkovými pokusmi, sa pochválil ešte jednou dobrou správou: „29 bodov, to je moje doterajšie extraligové maximum. Dnes to však bol kolektívny a bojovný výkon.“ Sobotňajší zápas a potešiteľný výsledok by mohol Banskobystričanov nakopnúť k ďalším víťazstvám. Už v stredu sa predstavia na palubovke Handlovej a v nedeľu privítajú doma basketbalistov Levíc.

Tretia prehra Nitry v rade

Triumf nad Nitrou sa však v sobotu nerodil ľahko. Prvý polčas patril tímu Ľubomíra Urbana, ktorému do kádra len v piatok pribudol štvrtý legionár Litovčan Darius Šilinskis. Ten bol s 216 cm najvyšším hráčom na ihrisku, ale tretej prehre Nitry v rade na palubovke súpera nezabránil. K vystúpeniu strieborného tímu uplynulej sezóny bol kritický aj jeho hlavný lodivod: „Od začiatku súťaže nevieme nájsť vonku správny rytmus hry na celých 40 minút. Máme čiastkové pasáže, ktoré sú efektívne, no na druhej strane máme v hre aj veľa výpadkov. Hráme ako na hojdačke, naša hra má príliš veľa výkyvov,“ zamyslel sa Ľubomír Urban. „Dnes sme nevedeli odpovedať na súperovu hru. Neveril by som, že nás môže Banská Bystrica „preskákať“ s dvomi pivotmi a stalo sa tak. Problém bol aj v tom, že sme nedokázali nastoliť dôslednú obranu, čo sa nám vypomstilo najmä v druhom polčase, ktorý sme prehrali,“ dodal.

Kryštalizácia kádra pokračuje

ŠKP Banská Bystrica pokračuje v hľadaní optimálneho zloženia kádra, čoho dôkazom je aj príchod dvoch posíl. Prvou z nich je 22 –ročný Američan bielej pleti Marcus Kitts, ktorý odohral proti Nitre 37 minút a na svoje konto si pripísal 14 bodov a 9 doskokov. S tímom trénuje už niekoľko dní a jeho prihrávky spoluhráčom na palubovke mali v sobotňajšom zápase oči. Divákom v hale na Štiavničkách sa preto jeho premiérový výkon v drese ŠKP musel páčiť. Druhou posilou je 25-ročný americký rozohrávač Dwayne Keith Harmason, ktorý však priletel na Slovensko len niekoľko hodín pred duelom s Nitrou a do hry nezasiahol. Trio hráčov zo Zámoria, ktoré ŠKP skúšalo uplynulé týždne, sa nakoniec s tímom a Banskou Bystricou rozlúčilo.

Matej Marchyn bol s 29 bodmi najlepším strelcom svojho tímu. FOTO: MICHAL VALL

Nová akvizívia v drese ŠKP Američan Marcus Kitts (v bielom) sa v zápase s Nitrou predstavil v dobrom svetle. Zaznamenal 14 bodov a 9 doskokov. FOTO: HANA DANOVÁ

25-ročný americký rozohrávač Dwayne Keith Harmason priletel na Slovensko len pár hodín pred zápasom s Nitrou. S tímom absolvoval predzápasovú rozcvičku, ale do hry ešte nezasiahol. FOTO: HANA DANOVÁ

1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?