BANSKÁ BYSTRICA. Zdravotnícky personál i malí pacienti Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici dostali uplynulé dni nové priestory.
V nadstavbe našli svoje miesto dve nové operačné sály, dospávací trakt pre pacientov po operáciách, sterilizácia či mliečna kuchyňa na prípravu stravy pre najmenších.
Časť peňazí išla aj na administratívny trakt, novú kotolňu a na zabezpečenie stropu v átriu, ktorý sa už nachádzal v havarijnom stave. Podľa riaditeľa DFNsP Jána Noska zrealizovali všetko to čo bolo obsahom projektu.
„Prinesie to novú kvalitu, bezpečnosť, komfort pre pacienta. Vieme túto časť využiť na to na čo je teraz tlak a tým je jednodňová ambulantná starostlivosť. Jednoducho skracovať hospitalizáciu a poskytovať väčšiu kvalitu a bezpečnosť,“ povedal Nosko.
Nové priestory oceňuje aj prednostka kliniky pediatrickej onkológie a hematológie Eva Bubanská. „Naša klinika potrebuje mať jasne k dispozícii chirurgické odbory. Tým, že bol zriadený celý operačný trakt, bude nám veľkým prínosom pri diagnostike a liečbe onkologických pacientov,“ povedala.
V praxi to bude znamenať aj to, že v detskej nemocnici budú môcť realizovať väčšie zákroky, ktoré doteraz vykonávali v Rooseveltovej nemocnici. Zároveň by sa malo čiastočne odbúrať aj čakanie na operačné výkony.
„Koľkokrát sa museli prekladať jednoduchšie operácie, keďže onkologický pacient je prvotný. Teraz, keď budú k dispozícií ďalšie vlastné operačné sály tento problém bude menší,“ povedala. Doteraz mala detská nemocnica k dispozícii dve operačky. Celkové výdavky na projekt dosiahli výšku 6,8 milióna eur, z toho 6,6 milióna eur išlo z európskych peňazí.