Niektorým onkologickým pacientom so zhubným nádorom kože museli prerušiť liečbu po tom, čo farmaceutická spoločnosť prestala vyrábať liek Dacarbazin. Podľa vyjadrenia farmaceutickej firmy by mal byť liek dostupný v prvom kvartáli budúceho roka.
BANSKÁ BYSTRICA. Prerušená liečba a neistota do budúcnosti. Tak možno v skratke opísať pocity pacientov, ktorí trpia niektorými druhmi závažných onkologických ochorení. Ide predovšetkým o malígny melanóm – rakovinu kože, sarkóm mäkkých tkanív, či niektoré iné typy ochorení. Práve na ich liečbu sa predpisoval Dacarbazin, ktorý podľa všetkého bude nedostupný ešte niekoľko mesiacov. Farmaceutická spoločnosť prestala liečivo vyrábať a keďže ide o jediný registrovaný liek tohto typu na Slovensku, niektorým pacientom už museli liečbu prerušiť. Je to aj prípad Miroslava Mihála z Banskej Bystrice – Šalkovej, ktorému pred časom diagnostikovali malígny melanóm a rakovinu lymfatických uzlín. So základnou liečbou mal pomaly končiť, teraz sa však celý liečebný proces prerušil. Kedy v ňom bude možné pokračovať sa pán Mihál zatiaľ nedozvedel.
„Neustále sa zdôrazňuje, že každý pacient má právo na starostlivosť, akú si vyžaduje jeho zdravotný stav. Teraz mi to pripadá ako prázdna fráza. Problém sa týka aj iných pacientov, takže ide naozaj o vážnu situáciu,“ povedal. Liečba pána Mihála sa mala skladať z niekoľkých liečebných cyklov, ukončil však iba časť z nich. Poslednú chemoterapiu dobral v auguste, odvtedy už päť týždňov márne čaká na pokračovanie liečby.
Obavy z recidívy ochorenia
„Neustále telefonujem do nemocnice a zaujímam sa, či už toto liečivo je k dispozícii, alebo či sa nahradilo niečím iným. Odpoveď je vždy záporná,“ dodal pán Mihál. V novembri už chcel nastúpiť do práce, teraz sa to s veľkou pravdepodobnosťou oddiali. Najviac sa však obáva, že prerušená liečba môže priniesť recidívu ochorenia. Lekár Dušan Pallay, ktorý je ošetrujúcim praktickým lekárom pána Mihála, označil situáciu za alarmujúcu.
Celoslovenský problém
Slavomír Urbanček, prednosta dermatovenerologickej kliniky SZU v Rooseveltovej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici potvrdil, že výpadok lieku je celoslovenským problémom. Ide o jediný registrovaný liek tohto typu, takže aj v ich nemocničnom zariadení museli pacientom liečbu prerušiť. Z Ministerstva zdravotníctva SR sme dostali iba stručnú odpoveď. Podľa hovorkyne rezortu Kataríny Zollerovej „urobilo ministerstvo pre dostupnosť spomínaného lieku všetko, čo je v možnostiach a medziach zákona.“
Až v budúcom roku
Stanovisko k vzniknutej situácii nám zaslala aj spoločnosť TEVA Pharmaceuticals. Vyplýva z neho, že liek Dacarbazin bol vyrábaný v spoločnosti Lachema, ktorá v lete ukončila svoju činnosť. Opätovne by mal byť dostupný v prvom kvartáli budúceho roka. „Spoločnosť TEVA ako jediný dodávateľ tohto lieku na Slovensku, si plne uvedomuje zodpovednosť za pacientov, ktorí sú liečení týmto liekom. Preto sa rozhodla presunúť celú výrobu tohto lieku do výrobného závodu spoločnosti TEVA v Maďarsku,“ konštatuje sa v stanovisku. Proces zahŕňa zmeny v registračnej dokumentácii a tiež nastavenie celej výroby v závode v Maďarsku. „Tieto procesy sú náročné z časového hľadiska, preto je liek Dacarbazin TEVA bohužiaľ nedostupný na trhu. Chceme sa ospravedlniť za tento výpadok, ale z našej strany sa snažíme celý presun ukončiť čo najskôr,“ konštatuje sa vo vyhlásení. Predpokladaný začiatok dovozu Dacarbazinu TEVA na slovenský trh odhadujú na prvý kvartál budúceho roka.