BANSKÁ BYSTRICA. Túlavé mačky sú problémom mnohých slovenských miest, Banskú Bystricu nevynímajúc. Na diskusnom fóre mesta obyvatelia upozorňujú, že v niektorých častiach mesta prekročil ich výskyt únosnú hranicu. Znečisťujú exkrementmi detské ihriská a a môžu sa tak stať potenciálnym zdrojom rôznych nákaz.
Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová konštatovala, že mesto má pri riešení problému s túlavými mačkami zviazané ruky, keďže legislatíva je v tomto smere nedostatočná. K odchytu zväčša prichádza iba vtedy, ak sa mačka zatúla do verejných priestorov, napríklad do nemocnice. „ Dôležitá je v tomto smere osveta. Mnohí ľudia opustené mačky zvyknú prikrmovať, takže po čase už nie sú schopné hľadať si prirodzený spôsob obživy,“ dodala.
V kastráciách Slovensko zaostáva
Mária Hricová z občianskeho združenia Súcit a pomoc potvrdila, že situácia je na Slovensku nepriaznivá aj kvôli tomu, že sa u nás v porovnaní s inými krajinami dostatočne nevyužívajú kastrácie mačiek. Tie sú podľa nej z dlhodobého hľadiska najúčinnejším a najhumánnejším prostriedkom na zníženie ich populácie.
„ Celý problém niekedy zachádza aj do extrémnej roviny a umelo sa vytvára akési nepriateľstvo voči mačkám, čo tiež nie je na mieste. Mačky žijú v spoločenstve s ľuďmi dlhé storočia a tým, že chytajú hlodavce, sú svojim spôsobom pre človeka užitočné,“ dodala. Samosprávy by podľa nej mali participovať na programoch kastrácie, ktoré sú zárukou, že v mestách sa mačky nepremnožia. „ Bohužiaľ, v súčasnosti sa tento proces trochu pribrzdil, keďže Sloboda zvierat kastrácie dočasne stopla a nebude ich financovať. Naše združenie túto pomoc často využívalo pre zvieratá na strednom Slovensku,“ doplnila.
Treba koncepčné riešenia
Mária Hricová upozorňuje , že mačky sa samé od seba túlavými nestali. Za to, že skončili na ulici, môžu ľudia. Samosprávy by preto mali koncepčné riešenia, ako sa s ich nekontrolovaným nárastom účinne vyrovnať. „ Treba si uvedomiť, že mačka dokáže v priebehu roka vrhnúť dva aj trikrát do roka, priemerný počet mláďat sa pohybuje od štyroch do šiestich. V prípade optimálnych podmienok môže ich počet narastať geometrickým radom, takže kastrácie sú skutočne j najúčinnejším spôsobom na elimináciu neželaného stavu,“ dodala.
Môžu byť zdrojom chorôb
Túlavé mačky nie sú vakcinované proti často prenášaným chorobám, ani zbavované parazitov. Môžu tak byť potenciálnym zdrojom rôznych infekčných ochorení, napríklad svrabu,besnoty, toxoplazmózy, či toxokarózy.