Trvalo takmer desať rokov, kým pracovníci Stredoslovenského múzea navrátili lustru zašlý lesk.
BANSKÁ BYSTRICA. Po niekoľkých desaťročiach sa včera do priestorov banskobystrickej historickej radnice opäť vrátil vzácny luster. Podľa kunsthistorika Jozefa Lenharta nič podobne veľkolepé a monumentálne nebolo v období nebaroka na Slovensku vytvorené. Svetlá na tomto skvoste sa od teraz budú zažínať v reprezentačnej sieni primátora mesta. To všetko vďaka pracovníkom Stredoslovenského múzea, ktorí jedinečný kus histórie vytiahli zo „smetiska“ a svojou pracnou robotou mu vrátili zašlý lesk.
Z kotolne k primátorovi
Luster skončil svoju službu na radnici pravdepodobne v 80- tych rokoch pre nevyhovujúci stav. Rozobrali ho a uložili ako odpad do kotolne historickej budovy. „Manželka kotolníka radnice slúžila v Stredoslovenskom múzeu. O lustri povedala vtedajšiemu riaditeľovi, ktorý sa šiel naň pozrieť. Zdalo sa mu, že predsa len má nejakú hodnotu. Odniesol ho do múzea, kde zostal zložený v kúte niekoľko rokov,“ povedal Roman Hradecký, riaditeľ Stredoslovenského múzea. Ako pokračoval, po tom čo prišli do múzea noví historici, luster rozobrali a zistili, že sa na ňom nachádzajú krásne dekoratívne prvky. Začala postupná rekonštrukcia, ktorá trvala takmer desať rokov.
Sto nových kúskov
Svoje si na ňom odpracoval aj reštaurátor Miloš Packo. Dohromady nad ním strávil až 500 hodín. „Keď ho odstránili z radnice, bol umiestnený do nevyhovujúcich priestorov kde chátral a samozrejme jeho prenášaním sa veľa častí odlomilo alebo sa stratilo. Vyrábal som asi sto kusov nových medených častí, všetko pôvodnými technológiami,“ povedal. Dnes patrí tento luster ku skvostom zbierkového fondu Stredoslovenského múzea. Jeho pracovníci však robotu na lustri ešte ani zďaleka neskončili. Aj keď mu opäť prinavrátili zašlú slávu, stále zostáva zahalený tajomstvom. Naďalej tak budú bádať a po kúskoch skladať mozaiku jeho príbehu. Ten je v skutku zaujímavý a hlavne nejednoznačný.
Niekoľko verzií
História lustra sa začala písať v 19. storočí. O jeho ceste do banskobystrickej radnice existuje niekoľko verzií. Isté je len jedno, začiatok jeho príbehu sa spája s významnou spoločenskou udalosťou. Časť odborníkov sa prikláňa k názoru, že luster bol darom pre mesto od majstra kováčskeho cechu. Ďalšou možnosťou je, že bol vyrobený na objednávku na niektorú z krajinských výstav v Rakúsko- Uhorsku. Tretí príbeh hovorí, že luster bol vytvorený na počesť 350-teho výročia baníckeho povstania. Túto teóriu má podporovať aj fakt, že je zložený z 1526 častí, čo je číslo totožné s rokom vypuknutia povstania. Historici Stredoslovenského múzea sa však prikláňajú k verzii, že luster nechal zhotoviť banskobystrický starosta Július Csesznak ako reprezentatívny prvok interiéru radnice.
Teórií je teda viac, reč čísel je však jasná. Pomocou nich možno luster opísať aj nasledovne. Má 1,9 metra výšku, 1,39 metra šírku, dve poschodia, dvanásť ramien, váži 55 kilogramov, je na ňom 48 svetiel a odhadnutá hodnota je 20 tisíc eur.