BANSKÁ BYSTRICA. Na takmer 33 600 eur odhadujú colníci vlaňajší finančný únik, ktorý predstavovali odhalené nelegálne zariadenia na výrobu liehu na území v pôsobnosti colného riaditeľstva Banská Bystrica. Podľa údajov, ktoré nám poskytla hovorkyňa Colného riaditeľstva SR Miroslava Slemenská, odhalili vlani colníci tridsať prípadov nelegálneho pálenia alkoholu a v tomto roku zatiaľ štyri. Išlo prevažne o zariadenia, zaistené na juhu Banskobystrického kraja v okresoch Lučenec, Veľký Krtíš a Krupina. Ani jeden prípad sa neviaže k okresom Banská Bystrica a Brezno. Podľa odborníkov to však neznamená, že by sa tohto regiónu problém nelegálneho pálenia netýkal. Odhady Združenia páleníc na Slovensku hovoria, že popri relatívne malom počte legálnych pestovateľských páleníc existujú tisícky domácich destilačných zariadení, neraz pochybnej kvality. Ich počet sa môže pohybovať od 15 tisíc až do 30 tisíc.
Motivácia k nelegálnej výrobe liehu je vo veľkej miere dôsledkom vysokej spotrebnej dane z liehu. Doplácajú na to oficiálne pálenice, kde ceny za liter vyrobeného liehu v posledných rokoch výrazne stúpli. Ľudia sa preto uchyľujú práve k páleniu načierno, hoci zákon neumožňuje výrobu liehu bez registrácie a platného povolenia. Legislatíva v susedných krajinách, napríklad Rakúsku, či Maďarsku je podstatne liberálnejšia.
Ľudia, ktorí pália načierno, neraz ignorujú zdravotné riziká, ktoré sú s tým spojené. Zatiaľ čo v pestovateľských páleniciach vám vypália kvalitný alkohol bez škodlivých prímesí, domáca výroba predstavuje množstvo rizík.
Riskujete nielen pokutu a obvinenie z trestného činu, ale tiež negatívne zdravotné dopady. Jindřich Cupák z Psychiatrickej nemocnice v Kremnici upozorňuje na nebezpečný metylalkohol, ktorý môže byť sprievodným produktom nekvalitnej destilácie. „ Môže spôsobiť slepotu, poškodenie pečene a vnútorných orgánov,“ dodal. V praxi sa už stretol s mnohými prípadmi závislosti, kde svoju úlohu zohrala nadmerná a opakovaná konzumácie podomácky vyrobeného alkoholu.