BANSKÁ BYSTRICA. Súčasťou historickej budovy Radnice na banskobystrickom námestí bol v 90. rokoch 20. storočia aj obelisk s menami „otcov“ Banskej Bystrice. Myšlienka na inštalovanie primátorského stĺpa sa zrodila v hlave prvého ponovembrového primátora Stanislava Miku, ktorý stál na čele mesta v rokoch 1990 – 1994. Počas rozsiahlej rekonštrukcie radnice v nasledujúcich rokoch však stĺp zmizol a dlho sa nevedelo, kde vlastne skončil.
Mesto sa o jeho osud začalo opätovne zaujímať tento rok po opakovanej interpelácii poslanca mestského zastupiteľstva Vladimíra Pirošíka. „ Žiadal som preveriť, kde stĺp zmizol a aké sú možnosti jeho prípadnej reinštalácie do budovy Radnice. Po dlhšom hľadaní sa ukázalo, že stĺp skončil v depozite Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Banskej Bystrici,“ povedal poslanec.
Riaditeľ KPÚ Miroslav Sura potvrdil, že stĺp sa v ich depozite nachádza a podľa jeho slov si ho môže mesto prísť kedykoľvek prevziať. Zároveň ho však prekvapilo, že dlhé roky sa osudy stĺpa nik nezaujímal.
Mesto zatiaľ zvažuje, akým spôsobom primátorský stĺp v budúcnosti využiť. Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová nevylúčila, že v budúcnosti bude "primátorský stĺp" opätovne prenesený do priestorov Radnice. „ O tomto kroku však bude možné rozhodnúť až po konzultáciách s odborníkmi, ktorí na základe odborného stanoviska určia, či tento solitér zapadá do prostredia zrekonštruovanej radnice,“ dodala.
Bývalý primátor Stanislav Mika povedal, že myšlienka na inštalovanie stĺpa vznikla v čase, keď sa začala opravovať sobášna sieň a vstup do Radnice. „ Dali sme v tom čase urobiť štúdiu na Útvar hlavného architekta, ako by mala Radnica vyzerať v budúcnosti.“ Súčasťou úvah bola aj inštalácia primátorského stĺpa, ktorého obdobu majú aj mnohé iné mestá vo svete.
Pôvodne sa uvažovalo, že by na ňom mohli byť vyryté mená všetkých známych richtárov, starostov, predsedov národných výborov až po súčasných primátorov. V praxi sa to však nedalo uskutočniť, keďže išlo o mimoriadne dlhý zoznam.
„ Prednosť preto dostala myšlienka, aby sme zoznam richtárov z obdobia stredoveku uložili do špeciálneho tubusu, ktorý by vyplnil vnútro stĺpa a na samotnom stĺpe by boli iba mená primátorov z novšieho obdobia. Tubus by sa tak mal stať odkazom pre budúce generácie podobne ako v prípade barbakanu, kde sa neskôr tiež našiel pri rekonštrukcii tubus s cennými historickými údajmi,“ dodal exprimátor.