BANSKÁ BYSTRICA. Od júla tohto roka, kedy spustili v Banskej Bystrici Linku čistoty, zaznamenalo mesto už 80 podnetov od občanov. Alexandra Nuter z oddelenia prvého príjmu mestského úradu v Banskej Bystrici informovala, že najviac podnetov sa týkalo zberu separovaného odpadu a odvážania smetí. Obyvatelia často upozorňovali aj na neporiadok v meste a jeho bezprostrednom okolí, nelegálne skládky odpadu, dlhodobo zaparkované motorové vozidlá, znečisťovanie detských ihrísk, či úpravu verejnej zelene. Podnety smerujú podľa Alexandry Nuter priamo na jednotlivé oddelenia mestského úradu, kde ich pracovníci prešetria a vybavia v priamej komunikácii s občanom, ktorý na problém upozornil.
Vznik Linky čistoty inicioval pred časom poslanec mestského zastupiteľstva Vladimír Pirošík, ktorý sa opieral o pozitívne skúsenosti veľkých miest pri participácii obyvateľov na čistote v mestách. Podobná linka je podľa neho zriadená aj vo viacerých svetových metropolách, napríklad v New Yorku.
Za prínos označil vznik linky čistoty aj banskobystrický primátor Peter Gogola, podľa ktorého môže táto forma mestu pomôcť flexibilnejšie reagovať na podnety občanov.
Jedným z častých problémov je aj znečisťovanie hodnotných prírodných lokalít v bezprostrednej blízkosti Banskej Bystrice, ktoré sú v niektorých prípadoch súčasťou ochranného pásma Národného parku Nízke Tatry. Príkladom môže byť Sásovská dolina s množstvo zaujímavých archeologických a antropologických nálezov. Vďaka blízkosti sídliska Sásová sa tu však často objavujú nelegálne skládky odpadu a neporiadok. Napriek tomu, že mesto v spolupráci so správou Národného parku Nízke Tatry dáva dolinu pravidelne čistiť, nový odpad sem dokážu ľudia nanosiť už po pár dňoch.