BANSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia Banskej Bystrice – Šalkovej, ktorí majú výhrady k výstavbe malej vodnej elektrárne na Hrone v tesnej blízkosti ich domov, si môžu načas vydýchnuť. O výstavbe elektrárne sa bude rozhodovať nanovo, keďže Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) zrušilo pôvodné rozhodnutie Krajského úradu životného prostredia (KÚŽP) v Banskej Bystrici a celú vec vrátilo na nové rozhodnutie.
Hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková potvrdila, že ministerstvo ako druhostupňový orgán v odvolacom konaní preštudovalo všetky pripomienky dotknutých strán a na ich základe rozhodlo. „ Obyvatelia obce a vlastníci pozemkov, na ktorých by mala byť postavená elektráreň podali voči rozhodnutiu vtedajšieho vedenia KÚŽP odvolanie s tým, že stavebník nemá na pozemku, kde má elektráreň stáť, vlastnícke právo ani súhlas vlastníkov pozemkov,“ doplnila hovorkyňa.
Mesto Banská Bystrica ako vecne a miestne príslušný stavebný úrad povolilo umiestnenie stavby malej vodnej elektrárne ešte v septembri 2008. Následne na stavbu vydal povolenie aj KÚŽP. Elektráreň plánuje blízko terajšieho vodného stupňa vybudovať spoločnosť Energo – Aqua a.s.
Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová informovala, že ďalší postup je v kompetencii Krajského úradu životného prostredia. „ V období od 15. 3. do 28.3. tohto roka podali vlastníci pozemkov, susediacich so stavbou, žiadosť o preskúmanie rozhodnutia o umiestnení stavby,“ dodala.
Krajský stavebný úrad rozhodnutie o umiestnení stavby, vydané mestom zmenil a doplnil o jednu parcelu. Ostatné časti predmetného rozhodnutia ostali v platnosti.
Obavy neutíchajú
Proti lokalizácii malej vodnej elektrárne v tesnej blízkosti obytnej časti Šalkovej majú niektorí obyvatelia tejto mestskej časti od začiatku vážne výhrady. Chcú si ich uplatniť aj v nasledujúcom rozhodovacom procese. Z veľkej časti ide o obyvateľov Hronskej ulice, ktorá bude k vodnej elektrárni najbližšie.
Magdaléna Debnárová síce voči samotnej stavbe elektrárne nenamieta, nepáči sa jej však umiestnenie v blízkosti rodinných domov. „ Šalková má problém s prívalovými vodami spod blízkej hory. Múry mnohých domov už teraz v daždivejšom počasí vlhnú, po spustení elektrárne sa to môže ešte zhoršiť,“ hovorí. Situáciu podľa obyvateľov zhoršujú obdobia, keď hladina Hronu narastá.
Podobného scenára sa ľudia obávajú aj teraz, pretože vzdutá hladina po výstavbe elektrárne môže zhoršiť ako režim spodných, tak aj povrchových vôd. „ Pri spomalení prietoku vody sa môžu navyše objaviť aj problémy s kanalizáciou,“ dodala. Tá stopercentne nefunguje už dnes a nad časťou obce sa opakovane vznáša nepríjemný zápach.
Chýbal im dostatok informácií
Obavy z výstavby elektrárne netají ani Emília Bajčiová. Ešte z detstva si spomína na ľadové povodne, keď Hron neraz vybrežil, lebo voda nemala po zamrznutí kam odtekať. Ľadové kryhy chodili odstreľovať vojaci.
„ Ak sa hladina Hrona zdvihne a tok sa spomalí, podobná situácia sa môže počas tuhých zím zopakovať,“ myslí si.
Hron sa navyše stal podľa nej doslova stokou Horehronia a množstvo nečistôt by sa zachytávalo v ich blízkosti.
Viacerí obyvatelia kritizujú aj skutočnosť, že v roku 2008 neboli o projekte dostatočne informovaní. „ Mesto nemôže dôvodiť tým, že informácie zverejnilo na informačnom paneli pri mestskom úrade. To človek z odľahlejšej mestskej časti ľahko prehliadne. V prípade takýchto projektov by mali byť detailne informovaní práve tí obyvatelia, ktorých sa to najviac dotýka. Nás v tomto prípade obišli,“ hovorí.