NEMECKÁ. Skládky odpadov v katastroch obcí Predajná a Nemecká v okrese Brezno, známe ako gudrónové jamy, má kúpou majetku bývalej Petrochemy na starosti PTCHEM, s.r.o. Ako povedal Miroslav Šuba, konateľ tejto spoločnosti, tá hneď od prevzatia gudrónov výrazným spôsobom zvýšila odber gudrónovej vody a jej zvoz do čističky vo fabrike.
"Mesačne zvážame dva- až trikrát viac, ako bol dlhodobý mesačný priemer." Na otázku , či skládky odpadov pripravujú nejako špeciálne na zimu, Šuba vysvetlil, že špeciálna príprava neexistuje. "V súčasnosti rokujeme s viacerými odbornými firmami a hľadáme spolu možnosti na perspektívnu likvidáciu gudrónov." Podľa jeho ďalších slov, je to však zdĺhavý a finančne náročný proces.
"Náš úrad je v kontakte s novými vlastníkmi Petrochemy. V rámci areálu firmy boli odstránené chemické odpady a postupne sa pripravuje nová výroba. Majitelia majú záujem riešiť aj likvidáciu gudrónových skládok. Majú niekoľko ponúk od firiem, ktoré by chceli gudróny využiť ako surovinu a spracovať ju," uviedol Rafael Ambros, prednosta Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) v Brezne s tým, že celý tento proces je finančne nákladný. "S finančným prispením štátu by tak mohol byť celý problém vyriešený." Pripomenul, že Národná rada SR schválila nový zákon o environmentálnych záťažiach. Nakoľko ešte nevyšiel v zbierke zákonov, nepoznajú jeho presné znenie, ale aj tento zákon by mohol pomôcť k riešeniu danej situácie.
Na otázku , či skládky momentálne neohrozujú životné prostredie či ľudské zdravie, Ambros uviedol: "Situácia je stabilizovaná, súčasný vlastník Petrochemy zabezpečuje pravidelný odvoz zrážkových vôd. Pracovníci OÚŽP v Brezne pravidelne monitorujú situáciu." Stavu napomáha aj nízka hladina vodných zrážok, dodal Ambros.
Dve gudrónové jamy sa nachádzajú v katastri obce Predajná s označením skládky odpadov Predajná I a Predajná II a dve v areáli Petrochemy v katastri obce Nemecká. V čase prevádzkovania skládok odpadov gudrónov sa na ne vyvážali kyselinové smoly - gudróny. Tie vznikli pri rafinačných procesoch minerálnych olejov kyselinou sírovou, olejom a sulfonačným plynom za účelom výroby špeciálnych olejov v podniku. Odpad gudrón je pastovitej konzistencie. Časom má schopnosť polymerizovať. Predpokladá sa, že spolymerizovaný gudrón tvorí na dne skládok izolačnú vrstvu zamedzujúcu prieniku gudrónu do podložia. Tým, že sa do zrážkových vôd vylúhuje gudrón, stávajú sa kyslými.