BANSKÁ BYSTRICA. Niekoľkomesačné sucho, ktoré za posledné mesiace neprerušila žiadna výraznejšia zrážková činnosť, sa podpisuje aj na nízkom stave hladín slovenských riek. Citeľné je to aj na rieke Hron, predovšetkým na jej hornom toku. Podľa meraní Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) dosahovala v uplynulom týždni výška hladiny Hrona v Banskej Bystrici 78 centimetrov, v Dubovej 70 centimetrov, na Čiernom Hrone pri Hronci 55 centimetrov. Ešte nižšie hladiny namerali na Hrone v Polomke – iba 30 centimetrov, na breznianskej pozorovacej stanici dokonca zaznamenali pokles pod 10 centimetrov. Rovnako zle sú na tom aj prítoky Hrona v jeho hornej časti. Hladina Tajovského potoka napríklad dosahuje výšku iba 15 centimetrov, Hutná pri Ľubietovej dvanásť.
Riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku – odštepného závodu v Banskej Bystrici Ladislav Bariak hovorí, že napriek nízkym hladinám vodohospodárom terajšia situácia problémy neprináša. „ Predpokladáme, že pri zmene počasia môže nastať v relatívne krátkej dobe odlišná situácia,“ dodal.
Obyvatelia z brehov Hrona hovoria, že podobnú situáciu počas novembra nezažili už roky. Ten zvykne patriť k daždivejším mesiacom. „ Na niektorých úsekoch je vody tak málo, že odkrylo naplavené kamene. Dokonca lístie zo stromov, ktoré rastú na brehoch , voda neodniesla, ale drží sa na suchších častiach koryta,“ hovorí obyvateľka Banskej Bystrice.
Riaditeľ správy povodia stredného Hrona Rudolf Sýkora dodal, že napríklad vo Zvolene dosahuje prietok vody v Hrone iba 11 kubíkov za sekundu, čo je na toto ročné obdobie veľmi nízky stav. Ešte horšie je na tom podľa neho horná časť Hrona.
„ Tých jedenásť kubíkov postačuje, no ak by hladina ešte výraznejšie poklesla, mohlo by to mať negatívny dopad na ichtyofaunu rieky ,“ dodal.
Čo sa týka samočistiacej schopnosti Hrona, tu našťastie väčšie problémy vodohospodári neočakávajú. „ Hron to zatiaľ zvláda dobre,“ dodal Sýkora.
Meteorológovia však predbežne nedávajú veľké nádeje, že by sa situácia mohla v blízkom období výraznejšie zmeniť. Dlhodobé predpovedné modely skôr napovedajú, že terajší charakter počasia potrvá aj v nasledujúcich desiatich dňoch.
Horný tok Hrona s prítokmi zvykne dosahovať najvyššie hladiny v marci, keď sa na horách topí sneh.