Bezpochyby najväčší športový sviatok, ktorého novoveké dejiny sa začali písať v roku 1896 v gréckych Aténach, fascinuje pretekárov a divákov po celom svete. Zatiaľ čo tí druhí sa „vrhli“ do zháňania lístkov, tí prví podstupujú prípravu s cieľom pretaviť svoj olympijský sen do reality.
Prím hrajú individuálne športy
Výnimkou nie sú ani slovenskí športovci bojujúci o olympijské miestenky. Krajina pod Tatrami má na olympijských hrách už tradične silnejšie zastúpenie v individuálnych športoch, ako v tých kolektívnych. V atletických disciplínach má splnený limit na OH 2012 zatiaľ desať pretekárov, z toho štyria chodci. „Áčkovým“ limitom sa môžu pochváliť Matej Tóth (chôdza 20 a 50 km), Miloš Bátovský (chôdza 50 km), Lucia Klocová (800 m) a Dana Velďáková (trojskok). Olympijský B-limit majú na konte diaľkárka Jana Velďáková, kladivárka Martina Hrašnová, chodkyňa Mára Czaková, kladivári Libor Charfreitag s Marcelom Lomnickým a chodec na 20 km Anton Kučmín. Len na pripomenutie, na posledných olympijských hrách v Pekingu nás reprezentovala 103-členná výprava slovenských športovcov, z toho šestnásť pretekárov VŠC Dukla Banská Bystrica.
Atlétov si už „premerali“
Neodmysliteľnou súčasťou hier pod piatimi kruhmi je tak ako olympijská dedina, oheň či otvárací ceremoniál, aj oficiálne oblečenie jednotlivých výprav. Tá slovenská sa v Londýne predstaví v unikátnej kolekcii oblečenia, ktorú bude zdobiť národný motív inšpirovaný ľudovými tradíciami z rázovitej slovenskej dediny Čičmany. Pri tejto príležitosti si „premerali“ aj slovenských atlétov počas sústredenia na Štrbskom Plese, ktorým sa v týchto dňoch šije na mieru športové oblečenie ako aj spoločenské obleky. Krajčírsky meter si tak svoju úlohu splnil, teraz sú na rade šikovné ruky krajčírov.
Regenerácia v Kováčovej
Na jubilejné Hry XXX. olympiády v Londýne (27. júla - 12. augusta 2012) sa teší aj najúspešnejší slovenský chodec Matej Tóth, ktorý si po náročnej sezóne doprial štyri týždne aktívneho oddychu. Po pretekoch na Bacúchu a v Nitre nasledovalo tzv. prechodné obdobie, počas ktorého absolvoval 28-ročný chodec VŠC Dukla Banská Bystrica regeneračné procedúry v neďalekej Kováčovej. Okrem posilňovacích cvičení, korčuľovania či bicyklovania si Matej Tóth „naordinoval“ aj turistiku, na ktorú je príležitostí v okolí Banskej Bystrice viac ako dosť. Na svoje si prišla aj rodina, konkrétne manželka Lenka a dcérky Emka a Ninka, pri ktorých si dvojnásobný účastník olympijských hier (Atény 2004, Peking 2008) psychicky oddýchol a načerpal síl do náročných predolympiských mesiacov.
Sen o medaile
Tak ako každý športovec, aj odchovanec nitrianskej chôdze Matej Tóth, sníva o olympijskej medaile. Zo všetkých síl bude o ňu bojovať 11. augusta 2012, keď sa o 9.00 hodine miestneho času (10.00 SEČ) postaví na štart päťdesiatky. Dovtedy ho však ešte čaká osem mesiacov prípravy, počas ktorej precestuje niekoľko tisíc kilometrov. Už 28. novembra cestuje zverenec trénera Juraja Benčíka na Teneriffe, kde sa bude pripravovať do 11. decembra. Hneď po novom roku čaká Mateja Tótha spolu s oddielovými kolegami Milošom Bátovským a Antonom Kučmínom mesačné sústredenie u protinožcov. Slovenské trio bude súčasťou medzinárodného kempu chodcov z celého sveta, ktorého dejiskom bude športové stredisko v Thredbo vzdialené 200 km od hlavného mesta Austrálie Canberry. Prvé prípravné obdobie uzavrie sústredenie v Talianskych Dolomitoch (20.2. – 10.3.2012).
Od marca do júna budúceho roka čaká na slovenských chodcov séria pretekov v Dudinciach, Poděbradoch, Riu Mayor, Lugane či Borskom Mikuláši, po ktorých sa presunú do vysokohorského prostredia. Dvadsať dní pred olympijským štartom sa vrátia do Banskej Bystrice, kde budú vylaďovať formu. Ako prezradil tréner Juraj Benčík, medailová nádej Slovenska Matej Tóth by mal ísť v tejto sezóne päťdesiatku iba v samotnom Londýne.
Coubertinovom hesle „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa“ nesie v sebe bezpochyby hlbokú myšlienku. „Účastnícke“ ciele sa však trénerovi Jurajovi Benčíkovi mália. „Vybojovaním si olympijských leteniek sa naša snaha nekončí, ale práve naopak, iba začína,“ dodal skúsený chodecký tréner, ktorý bude mať svojich zverencov v poradí na deviatych olympijských hrách.
Slovenská výprava sa v Londýne predstaví v kolekcii s čičmanským motívom. FOTO: TASR
Po Aténach a Pekingu je na rade Londýn. Pre M. Tótha to bude v poradí tretia olympiáda. V Pekingu (2008) skončil na 20 km trati na 26. mieste časom 1:23:17 hod. FOTO: TASR
Oficiálnymi maskotmi OH 2012 v Londýne sú "mimozemšťania" Wenlock a Mandeville. FOTO: london2012.com
Olympijský štadión - dejisko otváracieho ceremoniálu s kapacitou 80 000 divákov rok pred začiatkom olympijských hier. FOTO: SITA