Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Senzácia v podaní Banskej Bystrice na úkor Prievidze

BASKETBAL: Zápas druhého s posledným tímom extraligovej tabuľky mal nečakaný priebeh a ešte prekvapivejší výsledok.

ŠKP Banská Bystrica - BC Prievidza 114:90 (28:24, 29:23, 28:17, 29:26)
Skóre zápasu otvoril trojkou domáci Marchyn, ktorý spolu so svojimi spoluhráčmi čelil legionármi nabitému mužstvu Prievidze. Tí však už v úvodných minútach pochopili, že Banská Bystrica nebude ľahkých orieškom. Keď v 17. min. zvyšoval kapitán ŠKP Hovaňák na 44:39, lavička hostí bez trénera Johana Roijakkersa brala time-out. Holandský kouč síce na lavičke kvôli technickej chybe z predchádzajúceho stretnutia sedieť nemohol, stál však necelé dva metre od lavičky na tribúne a takto odkoučoval prakticky celý zápas. Domáci si hrali svoju hru a úspešne eliminovali silu súpera. Ten množil chyby ako na bežiacom páse a tak do šatní odchádzala favorizovaná Prievidza s 10-bodovým mankom, keď polčasové skóre 57:47 uzavrel efektným „klincom“ banskobystrický rozohrávač Richard Grznár.

Skóre druhého polčasu otvoril trojkou domáci Körner a basketbalisti ŠKP boli na koni. Keď v 27. min. zvyšoval na rozdiel 27 bodov najlepší strelec domácich Hovaňák (79:55), prievidzská lavička bila na poplach. Hostia sa snažili o zvrátenie výsledku najmä úspešnou strelbou Američana Paula Guedeho či Sullivana Philipsa, no na dobre brániacich Banskobystričanov to nestačilo. V poslednej štvrtine sa hráči Prievidze viac ako hre venovali rozhodnutiam rozhodcov a v ich hre sa objavovali „školácke“ chyby. Domáci zverenci trénera Miroslava Grznára hrali koordinovane až do posledných minút a k ťahúňom mužstva Hovaňákovi a Grznárovi sa pridali dobrým výkonom aj mladí Piták, Matejčík či Zibrinyi. Basketbalistom ŠKP sa za mohutného potlesku domácich divákov podarilo prekonať stobodovú hranicu v 37. min. po úspešnom pokuse Marchyna – 101:73. O pár sekúnd nato zvyšoval už na rozdiel 30 bodov Hovaňák – 103:73. Prievidzskí basketbalisti v záveru duelu skorigovali stav na konečných 114:90, ktorý znamenal druhé víťazstvo Banskej Bystrice v tejto sezóne.

TH: 47/35 - 33/20, fauly: 30 - 31, trojky: 7 - 6, rozhodovali: Kúkelčík, Fuska a Mlynský, 700 divákov.

ŠKP: Hovaňák 36 (2), Grznár 35 (2), Marchyn 14 (2), Kitts 9, Dorazil 3 (Körner 7 (1), Piták 3, Matejčík 3, Koczkás 2, Zibrinyi 2, Rozim 0, Moravčík 0),

BC: Phillips 18, Prosper a Davis po 12, Guede 11, Averink a Pipíška po 10, Godbold 8, Pelle 7, Potter 2.

Hlasy po zápase:

Miroslav Grznár, tréner B. Bystrice: „Prievidza zvyknutá hrať „profesorský“ basketbal dnes narazila na naše dobre brániace mužstvo, ktoré odovzdalo na palubovke srdce a výsledok hovorí jasnou rečnou. Ukázali sme, že aj mladé mužstvo zložené zo slovenských hráčov s iba jedným legionárom môže poraziť tak kvalitne disponovaného súpera, ktorý má v kádri deviatich zahraničných hráčov.“

Johann Roijakkers, tréner Prievidze: „Druhý zápas v rade sme ťahali za kratší koniec, prehry v novembri však nerozhodujú o zisku titulu. V dnešnom zápase nás v podstate porazili dvaja hráči, Hovaňák a Grznár, nedokázali sme ich zastaviť. Musíme odstrániť nedostatky a popracovať na zlepšení herného prejavu, aby sme odčinili tieto zaváhania a bodovali naplno v dvoch nasledujúcich domácich stretnutiach.“

Ostatné výsledky 15. kola: Svit – Žilina 96:80, Komárno – Handlová 84:73, Spiš. N. Ves – Levice 83:65, Nitra mala voľno.

Program 16. kola: 26.11.(sobota) o 18.00 Nitra – B. Bystrica, Prievidza –Svit, Levice – Komárno, Žilina – Spiš. N. Ves, Handlová má voľno.

Šiesty zápas na lavičke ŠKP bol pre Miroslava Grznára víťazný. FOTO: MICHAL VALL

Holandský tréner Johan Roijakkers v službách BC Prievidza síce na lavičke kvôli technickej chybe z predchádzajúceho stretnutia sedieť nemohol, počas time-outu však dával pokyny svojim zverencom priamo z tribúny. FOTO: HANA DANOVA