Na podujatí Public Hearing, ktorý zorganizovalo združenie Návrat, dajú profesionálom zo systému sociálno-právnej ochrany detí 13 odporúčaní, ako tento systém vylepšiť.
BANSKÁ BYSTRICA . Odporúčania, ako vylepšiť systém sociálno-právnej ochrany detí na Slovensku, si dnes profesionálni pracovníci z tohto systému vypočujú od dospievajúcich a mladých dospelých z pestúnskych a adoptívnych rodín na jedinečnom podujatí Public Hearing. V Banskej Bystrici ho vôbec prvýkrát na Slovensku organizuje občianske združenie Návrat.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na základe svojich osobných skúseností so životom v pôvodnej rodine, odňatím z nej či opustením, životom v detských domovoch, pobytoch v nemocnici, umiestnení a živote v náhradných rodinách sformulovali 12 mladí ľudia, čo sú pod ochranou štátu 15 až 20 rokov, 13 odporúčaní, ktorými chcú pomôcť ďalším deťom na Slovensku a profesionálom, aby mohli lepšie chrániť tieto deti.
Ako uviedla sociálna poradkyňa a terapeutka zo združenia Návrat Danka Žilinčíková, mladí ľudia budú svoje odporúčania prezentovať pred 23 vybranými ľuďmi zo systému ochrany detí - sociálnymi pracovníkmi, psychológmi, pracovníkmi príslušných ministerstiev, UNICEF, detských domovov. "Títo mladí ľudia sú experti na systém sociálno-právnej ochrany detí, prežili ho, sú užívatelia rôznych služieb, intervencií, preto majú právo, aby sa vyjadrili, navrhli zlepšenie," povedala Žilinčíková.
Mladí aktéri Public Hearingu patria tiež k spoluautorom knihy Vieš, kto si?...si veľmi dôležitá osoba, ktorej promócia bude na záver podujatia. Určená je deťom a tínedžerom, ktorí žijú v pestúnskych a adoptívnych rodinách a ponúka im vo veku primeranom jazyku základný prehľad o náhradnej rodinnej starostlivosti. Mala by im pomôcť pochopiť, čo je adopcia, čo je pestúnstvo, aká je úloha súdov, kto sú sociálni pracovníci na oddeleniach sociálnoprávnej ochrany detí, nájdu v nej aj profily, respektíve príbehy 17 mladých ľudí žijúcich v náhradných rodinách, ktorí sú spoluautormi knihy. "Je to prvá kniha v jazyku detí o téme náhradnej rodinnej starostlivosti," uviedla hlavná autorka Žilinčíková. Dodala, že na základe prvých skúseností s touto knihou avizovali aj učitelia a odborníci zo systému ochrany detí, že im pomáha v prístupe k deťom z náhradných rodín.
Podľa združenia Návrat žije v súčasnosti na Slovensku v pestúnskych a adoptívnych rodinách alebo v starostlivosti iných príbuzných než rodičov vyše osemtisíc detí a ďalších vyše štyritisíc žije v detských domovoch. Každý deň musia odísť z vlastnej rodiny pre nedostatočnú rodičovskú starostlivosť priemerne tri deti.