BANSKÁ BYSTRICA. Serpentínový chodník na Urpín postavili v 30. rokoch minulého storočia, v súčasnosti je v zlom stave. Pred časom tu osadili tabuľky s upozornením, že pohyb po chodníku je kvôli padajúcim skalám možný iba na vlastnú zodpovednosť. Hlavný inžinier Mestských lesov Banská Bystrica Eduard Apfel povedal, že zatiaľ nemuseli pristúpiť ku krajnému riešeniu, ktorým by bolo úplné uzatvorenie chodníka. Dodal však, že v najbližších rokoch je nevyhnutná komplexná rekonštrukcia chodníka. Jeho stav sa bude kvôli prirodzenému starnutiu materiálu, poveternostným vplyvom, ale aj opakovanému vandalizmu naďalej zhoršovať.
Chodník na Urpín by sa mal v budúcnosti riešiť v rámci obnovy banskobystrických lesoparkov. Vybudovanie oporných múrov a siete chodníkov sa odhaduje približne na 100 tisíc eur. Počíta sa tiež s budovaním kamerového systému, keďže ide problematickú mestskú lokalitu.
Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová upresnila, že posledná väčšia oprava na serpentínach sa robila v rokoch 2000 až 2001. Nevyhnutná je však generálna oprava, na ktorú by chcelo mesto získať prostriedky z mimorozpočtových zdrojov. Zvažuje sa napríklad využitie nórskych finančných mechanizmov. Nevylúčila však, že by sa niektoré opravy zahrnuli aj do tvorby mestského rozpočtu.
Urpín považujú obyvatelia mesta právom za svoj symbol, neraz je námetov literárnych a výtvarných diel.
V minulosti sa na jeho vrchole rozkladala osada s rovnakým menom, ktorú založili uhliari a pastieri. V 16. storočí postavili na Urpíne vartovku ako symbol protitureckého odboja, neskôr ju prebudovali na hvezdáreň. Na upätí Urpína sa nachádza aj významná baroková kalvária, cenné ekosystémy sú zachované v neďalekej prírodnej rezervácie Urpínska lesostep.