BANSKÁ BYSTRICA. V banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici boli čakárne pred ambulanciami krátko po obedňajšej pauze takmer prázdne. Podľa poradovníkov pri dverách, kde sa pacienti zapisujú, však lekári pracovali.
Niekde bolo preškrtnutých 16, inde aj vyše 20 mien. Jediná pacientka na ORL sa novinárov pýtala, či z dverí niekto aj vychádza. Potrebovala sa len objednať. Po chvíli ju zdravotná sestra vybavila a čakáreň zostala prázdna.
Rooseveltova nemocnica patrí medzi tri najpostihnutejšie na Slovensku. Po Univerzitnej nemocnici v Bratislave odtiaľ odišlo najviac, vyše 140 lekárov. Námestník riaditeľa Juraj Šváč si to vysvetľuje tým, že práve v tejto nemocnici sa koncentrovalo množstvo diania a emócií.
Emotívne miesto
„Tu sa stretávali predstavitelia Lekárskeho odborového združenia, tu bola v utorok sviečková manifestácia. Motivovalo to ľudí, aby nestiahli výpovede,“ domnieva sa námestník.
Šváč obchádzal všetky ambulancie a lôžkové oddelenia. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť majú zabezpečenú aj vďaka nariadeniu o povinnosti pracovať takmer pre 60 lekárov. Prideľovať prácu im budú primári. Reakcie sú rôzne, niektoré pozitívne. Podľa námestníka sú niektorí lekári radi, že môžu byť pri pacientoch a nemuseli stiahnuť výpoveď.
„Dnes máme plný operačný program na piatich stoloch,“ hovorí.
Hromadná choroba
Kritické to zostávalo s anestéziológmi a infekčným oddelením, kde po PN zostali dvaja lekári. Vedenie rieši situáciu dohodami s okolitými nemocnicami.
Problémy robí vyše sto práceneschopných lekárov. Nemocnica nemá veľa možností zisťovať, či sú ochorenia reálne. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dostal od nemocnice podnet, aby preveril, či obvodní lekári vypísali reálne práceneschopnosti.
„Pripúšťam, že niektorí lekári môžu byť chorí, ale 105 naraz, to je zvláštne. Za 25 rokov sa nič podobné nestalo,“ hovorí Šváč.
Bývalá kontrolórka možnosť preveriť práceneschopnosť videla. „Kontrolovala by som, či si všetci chorí lekári vybrali predpísané lieky v lekárňach,“ šepkala sprisahanecky dôchodkyňa.
Lekár: Časovaná bomba
Lekár s tridsaťročnou praxou, ktorý najprv podal a neskôr stiahol výpoveď, tvrdí, že situácia je katastrofálna. Na oddelení zostal takmer sám. Vyberanie neodkladných pacientov označil za mimoriadne náročné s vysokou mierou rizika.
„Niektorí tvrdia, že situáciu majú pod kontrolou. Je to časovaná bomba.“
Skúsený lekár práve prišiel na oddelenie po sérii náročných operácií. Hovorí o vypätí. „Je to vyčerpávajúce. Ledva som prešiel zo sály. Čo ak by sa niečo stalo a nemohol by som? Nemal by kto operovať.“
Výpoveď stiahol z osobných a etických dôvodov. Hovorí, že nemôže nechať ľudí umierať, alebo prevážať do Maďarska, či Česka. „To nie je len o Hippokratovej prísahe, ale o svedomí.“
Na otázku, ako hodnotí, že vyše sto kolegov zrazu ochorelo, reaguje: „Je to logická reakcia na podraz vlády, ktorá lekárov donútila násilím pracovať. Najviac ma hnevá masírovanie verejnej mienky, že ide len o platy. Pravda sa musí dostať na povrch a ukáže sa, že nešlo o 300 eur.“