Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky

Fantastické predstavenie so smutným koncom

BASKETBAL: Rozbehnutých basketbalisti Banskej Bystrice, ktorí v ostatných štyroch stretnutiach trikrát zvíťazili, zastavilo až v sobotu Komárno. O víťazovi rozhodli záverečné sekundy zápasu.

19. kolo: BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – ŠKP Banská Bystrica 82:91 (20:28, 23:16, 22:13, 17:34).

V pohode hrajúci Banskobystričania prekvapili svojho súpera disciplinovaným výkonom, ktorý žal úspech najmä v úvodnej a záverečnej štvrtine. Skóre zápasu otvoril trojkou hosťujúci Marchyn a polčasový stav 43:44 uzatváral jediný legionár v drese ŠKP Kitts. V tretej štvrtine však Spišiaci otočili priebeh zápasu a na palubovke dominovali. Hostia sa dostali do útlmu a tak v 30. min. svietil na ukazovateli stav 65:57. Zverenci trénera Miroslava Grznára dokázali v záverečnej desaťminútovke využiť pasivitu domácich vo svoj prospech a tým strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Veľkou mierou k tomu prispel kapitán ŠKP Hovaňák, ktorý presnou trojkou a premenenými trestnými hodmi v poslednej minúte „priklincoval“ nádeje domácich.

Rozhodovali: Tomáš Lukáč, Anton Šarišský, Lukáš Daubner, TH 11/12 - 22/29, trojky 7 - 7, fauly 26 – 16, 1000 divákov.

BK 04: Baťka 22 (2), Lošonský 21 (1), Jones 13, Jefferson 6, Š. Bečarik 2 (Kovalík 8 (2), R. Bečarik 8 (2), Ulman 2).

ŠKP: Kitts 19, Marchyn 16 (4), Grznár 16, Dorazil 15, Hovaňák 14 (2) (Körner 11 (1), Koczkás 0, Matejčík 0).

Ostatné výsledky 19. kola: Nitra – Žilina 86:66, Handlová – Prievidza 91:84, Levice – Svit 81:60, Komárno malo voľno.

20. kolo: ŠKP Banská Bystrica - MBK Rieker Komárno 93:96 (22:26, 32:20, 17:24, 22:26).

Prvý kôš padol až v 90. sekunde zápasu z rúk domáceho Grznára, ktorý premenil obidva trestné hody – 2:0. Hostia išli po prvýkrát do vedenia v 8. min. po akcii J. Mathisa – 17:18. Vzápätí však Koczkáš trojkou naklonil misky váh na stranu Banskej Bystrice – 20:18. Hráči ŠKP sa v druhej štvrtine vypli k famóznemu výkonu, ktorý ocenili domáci diváci búrlivým potleskom. Výsledkom bola desaťbodová šnúra „policajtov“, keď v priebehu niekoľkých minút otočili stav 34:38 na 44:38. Zo sedadiel dvíhali najmä „klince“ Kittsa a Körnera, ktoré museli potešiť oko každého basketbalového fanúšika. Keď v 19. min. zvyšoval trojkou na rozdiel deviatich bodov Marchyn (51:42), hráči Komárna boli zrelí na „uterák“. Zverenci trénera Františka Róna sa nadýchli k útoku, ktorému velil najlepší strelec zápasu Klar. Hostia sa na svojho súpera bodovo dotiahli, ale kurióznym košom Koczkása v poslednej stotine tretej štvrtiny z vlastnej polovice ihriska strhlo ŠKP vedenie na svoju stranu – 71:70. V závere sa k slovu dostal hosťujúci Bílik, ktorý kontroval dvomi presnými trojkami v krátkom slede – 85:86. Nervózny a emóciami nabitý záver zvládli lepšie hráči Komárna a zastavili rozbehnutú Banskú Bystricu, ktorá do soboty ťahala trojzápasovú víťaznú šnúru.

Rozhodovali: Pipíška, Szibilla a Turčin, TH: 25/20 - 23/18, fauly: 22 - 23, trojky: 7 - 6, 600 divákov.

ŠKP: Hovaňák 19 (3), Dorazil 19, Grznár 17, Kits 14, Marchyn 3 (1) (Körner 12, Koczkás 9 (3), Zibrinyi 0, Matejčík 0, Rozim 0).

MBK: Johnson 16, Jones 15, Bílik 14 (3), Kratochvíl 6, Dubovský 0 (Klár 28 (2), Bilić 7 (1), Mathis 6, Szabó 4)

Ostatné výsledky 20. kola: Prievidza – Levice 82:70, Svit – Spiš. N. Ves 81:76, Nitra – Handlová 103:82, Žilina mala voľno.

Výsledky 21. kola: Handlová – Žilina 90:85, Spiš. N. Ves – Prievidza 87:92, Komárno – Svit 95:86, Levice –Nitra (hrajú 18.12. o 18.00), B. Bystrica má voľno.

Marcus Kitts: Zlepšujeme sa od zápasu k zápasu

Po rozpačitom vstupe basketbalistov ŠKP do novej sezóny a výmene trénera sa obraz hry Banskobystričanov diametrálne zmenil. Ich výkony naberajú tie správne grády a potlesk divákov počas domácich zápasov začína byť čoraz hlasnejší. Hráči vedia, že priazeň a povzbudzovanie fanúšikov si musia výkonmi zaslúžiť. Taký je už raz basketbalový divák pod Urpínom, ktorého oči si prišli na svoje počas sobotňajšieho zápasu s Komárnom. Ten síce domáci zverenci trénera Miroslava Grznára prehrali po napínavom závere, no basketbal v ich podaní, najmä v druhej štvrtine, sa musel páčiť. „Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý. Komárno má silný tím a my sme sa v závere zápasu trápili s koncovkou. Napriek prehre sme však ukázali stúpajúcu formu. Naša hra sa zlepšuje od zápasu k zápasu a posledných päť duelov sme odohrali v plnom nasadení a s hrou, akou sa chceme prezentovať aj naďalej,“ povedal po nešťastnej prehre s Komárnom jediný legionár v drese ŠKP Marcus Kitts, ktorý zaznamenal 14 bodov a s rovnakým počtom doskokov bol najlepšie doskakujúcim hráčom zápasu.

Už len dodajme, že za svoje výkony si v 10. týždni vyslúžil ocenenie „hráč týždňa“ Banskobystričan Peter Dorazil. Dvadsaťjedenročný pivot ŠKP sa v zápase proti Handlovej (84:80) prezentoval 15 bodmi a rovnakým počtom doskokov. Na svoj výkon nadviazal aj v dueli proti Leviciam, v ktorom zaznamenal 14 bodov a 12 doskokov.