Staš: Verím, že po Novom roku sa šťastena otočí na našu stranu

V 33. kole hokejovej Tipsport extraligy podľahla Banská Bystrica favorizovaným Košiciam po samostatných nájazdoch.

HC'05 Banská Bystrica - HC Košice 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Banskobystričania nastúpili bez Tománka, ktorého vedenie klubu vyradilo z kádra, a Paľova, ktorý má zranený členok. Košice prišli pod Urpín bez Deyla a Jenčíka a v prvej tretine toho veľa neukázali. V úvode mali šance Jokila a Marcinek, najväčšiu príležitosť však nevyužil v 7. Min Kristoffersson, keď nezasunul puk do odkrytej bránky Hyláka. "Barani" mali prevahu, ale chýbali šance. Chorošuna zamestnával iba košický útočník Marcel Haščák, a to strelami v 12. a 15. min. Domáci v úvodnom dejstve nevyužili ani presilovku. Hostia sa prebrali až v samom závere prvej tretiny, nebezpečný bol prienik P. Bartoša po pravej strane a jeho strela z kruhu, keď puk vyrazil domáci brankár iba koncom hokejky.

Hostia mali dobrý vstup do druhej tretiny, nevyužili veľké príležitostí, po Gronovej prihrávke sa nepresadil pred Chorošunom voľný Mlynarovič, ktorý následne po Miklíkovej strele nevedel puk dostať za chrbát gólmana "baranov" ani z dorážky. Zblízka neuspel ani Pašek. Domáci mali príležitosť v 23. min, Marcinek neprekonal Hyláka a po ňom Češík nedopravil puk do odkrytej bránky Košíc. Následne prišiel trest v presilovke úradujúceho majstra, po strele Kolbu sa na dvakrát presadil Zálešák - 0:1. Bystričania mohli vyrovnať, v 27. min Kokavec pred odkrytou bránkou mieril do bočnej siete a v 32. min sa zoči-voči Hylákovi nepresadil Jokila. Domáci nevyužili ani päťminútovú presilovku, keď Pašek išiel za faul na Nemčeka predčasne pod sprchy. V závere II. tretiny mohol zvýšiť vedenie hostí v dobrej šanci S. Gron, z domácich hráčov mali vyrovnanie na hokejke Kristoffersson s Heizerom.

Začiatok tretej tretiny vyšiel lepšie hosťom, ktorí mohli streliť poisťovací gól, no šance nevyužili Gron a v presilovke Zálešák. Košický kapitán sám pred Chorošunom mieril v 52. min iba do žŕdky. Domácich akoby táto šanca prebrala, vytvorili si tlak, no nevedeli skórovať ani v presilovke. Podarilo sa im to až v 55. min, keď Češík vyhral vhadzovanie a M. Grman spoza kruhu poslal puk za chrbát Hyláka - 1:1. Záver bol dramatický, pretože Košičania hrali presilovku a na poldruha minúty sa nasťahovali do útočného pásma. Z veľkého tlaku však neskórovali a nepodarilo sa im streliť gól ani na začiatku predĺženia v presilovke štyroch proti trom, šancu mal Dravecký. Pri rovnovážnom počte hráčov na ľade mala miernu prevahu Banská Bystrica, ale hralo sa už opatrne. Napokon rozhodovali samostatné nájazdy, v ktorých sa najprv presadil P. Bartoš a po ňom aj Michel Miklík.

Góly: 55. M. Grman (Češík) - 25. Zálešák (Kolba, Dravecký), rozhodujúci sam. nájazd premenil P. Bartoš

Vylúčení: 8:6, navyše: D. Pašek (Košice) 5+DKZ za nedovolenú hru so zdvihnutou hokejkou, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Rovenský, Stano, 2078 divákov

Zostavy:

HC 05: Chorošun - Kubka, M. Grman, Cebák, Cunik, Brňák, Bambúch, Beňa - Kristoffersson, Heizer, M. Kokavec - T. Hričina, Jokila, Hvila - Marcinek, Češík, Kútny - Lamper, Nemček

HC KOŠICE: Hylák - J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan, Slimák - Dravecký, Zálešák, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Mlynarovič - Spilar, Marcel Haščák, D. Pašek - T. Petruška, Marcel Baláž, Gmitter

Hlasy:

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Nič iné mi nezostáva, iba pochváliť hráčov za predvedený výkon. Vytvorili sme si dostatok šancí, aby sme zvrátili vývoj stretnutia, ktorý sme prehrávali 0:1. Kritizovať môžem iba premieňanie gólových príležitostí, keď sme nedokázali skórovať ani do prázdnej bránky. Za stavu 0:1 sme dali do toho všetko, súpera sme často dostali pod tlak. Mali sme aj prevahu, keď súper odpaľoval puky, no ani v týchto situáciách sme nemali potrebné šťastie. Verím, že po Novom roku sa to otočí a v týchto činnostiach sa zlepšíme."

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): "Bolo to dramatické stretnutie, v ktorom si myslím, že sme boli aktívnejší. Vytvorili sme si aj šance, ale žiaľ, nepremenili sme ich. Naopak, dostali sme vyrovnávajúci gól, ale napokon rozhodla väčšia túžba vo víťazstve a ňou sme vyhrali tento zápas.“