BANSKÁ BYSTRICA. Jedinečný Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu v okrese Brezno navštívilo vlani rekordných 61 450 návštevníkov z 20 krajín, čo je o takmer 4 000 viac ako v roku 2010. Trojkilometrový náučný chodník so 71 zastávkami absolvovali okrem domácich hostí a Európanov aj návštevníci z Austrálie, Japonska či USA. Najviac zahraničných turistov prichádza každoročne z Českej republiky, v minulom roku ich bolo 1 564. Pomyselnú druhú priečku v zastúpení zahraničných návštevníkov obsadili vlani Briti, tretiu Maďari.
Ako ďalej informoval hovorca štátneho podniku Lesy SR Vlastimil Rezek, počet návštevníkov skanzenu stúpa nepretržite od jeho založenia v roku 2003. Najviac ľudí prichádza do Vydrovskej doliny na kultúrno-spoločenské podujatie Deň stromu, ktorý Lesy SR organizujú začiatkom júla. Vlani sa na ňom zúčastnilo zhruba 18-tisíc návštevníkov. "Zaujímavé je porovnanie jednotlivých mesiacov s rovnako rekordným rokom 2010. Napriek očakávaniam, pravdepodobne aj pre zlé počasie, prišlo vlani menej návštevníkov v júni a júli, no vo všetkých ostatných mesiacoch záujem o skanzen vzrástol," uviedol
Hlavnou vlaňajšou novinkou v Lesníckom skanzene bolo oficiálne otvorenie lesníckej kaplnky so stálou výstavou plastík svätcov od neprofesionálnych majstrov rezbárov. Pribudla tiež 71. zastávka náučného chodníka, venovaná horskej záchrannej službe.
Nárast počtu turistov pocítili aj prevádzkovatelia Čiernohronskej železnice, ktorá má konečnú zastávku práve v Lesníckom skanzene. Počet cestujúcich sa podľa riaditeľa železnice Aleša Bílka oproti roku 2010 zvýšil približne o desatinu.
Skanzen vo Vydrovskej doline má výmeru 140 hektárov, z ktorých 116 zaberá les. S prácou lesníkov a lesných robotníkov sa návštevníci oboznamujú na vyše trojkilometrovom náučnom Chodníku lesného času, súčasťou skanzenu je aj Symbolický lesnícky cintorín, muzeálna expozícia v originálnej Starej horárni, infocentrum či mapa lesnatosti Slovenska. Rozširovanie ponuky skanzenu sa podľa Rezeka nezastaví ani v tomto roku. V pláne je vybudovanie ďalších dvoch zastávok náučného chodníka, venovaných Dobročskému pralesu a vodným dielam využívaným v lesníctve.