Banská Bystrica . Na rodnom dome na Bakossovej ulici v Banskej Bystrici odhalili dnes popoludní pamätnú tabuľu významnému slovenskému architektovi Ladislavovi Hudecovi (1893 - 1958). Stalo sa tak v deň 119. výročia jeho narodenia.
"Pamätnú tabuľu zaplatilo Mesto Banská Bystrica. Jej výroba stála 900 eur," povedala hovorkyňa Mestského úradu v B. Bystrici Monika Pastuchová. Na priečelí rodného domu ju odhalil primátor Peter Gogola.
Podľa Kláry Kubičkovej zo Spolku architektov, za iniciatívou osadiť Hudecovi v jeho rodnom meste pamätnú tabuľu, stála skupina tamojších architektov, ktorí by chceli v budúcnosti pripraviť o tejto osobnosti našich dejín aj publikáciu.
Hudec pôsobil medzi dvoma svetovými vojnami v Šanghaji, kde sa stal tvorcom viac než šesťdesiatich výnimočných budov v centre mesta, ktoré sú dnes chránenými pamiatkami. Slávny tvorca mrakodrapov Paríža východu, ako sa tomuto čínskemu mestu dodnes hovorí, sa počas svojho života do Banskej Bystrice síce už nevrátil, ale v súlade so svojim želaním sa miestom jeho posledného odpočinku stal tamojší evanjelický cintorín. Jeho pozostatky tam previezli zo Spojených štátov v roku 1970.
Základy staviteľstva získal Hudec u svojho otca. Kresliť ho učil slávny banskobystrický maliar Dominik Skutecký. V rokoch 1911 až 1914 študoval na technike v Budapešti, kde získal titul inžinier architekt. Počas 1. svetovej vojny ako dôstojník Rakúsko-uhorskej armády bojoval na ruskom fronte, kde v roku 1916 padol do zajatia. Neskôr ušiel do Čína a usadil sa v Šanghaji, kde v medzivojnovom období zrealizoval viacero významných stavieb.
Po roku 1945 sa presťahoval do Švajčiarska a od roku 1947 pôsobil v USA. Už ako popredný architekt projektoval napríklad 22-podlažnú výškovú budovu bankového koncernu, ktorá bola v tej dobe najvyššia v Šanghaji a aj v celej Ázii.