BANSKÁ BYSTRICA. Pri príležitosti 171. výročia úmrtia komorského lesmajstra Jozefa Dekreta Matejovie sa dnes konal pietny akt v banskobystrickom Parku Jozefa Dekreta Matejovie. "Pre mňa je to veľmi veľký vzor práve v tom, že vždy bol inovatívny vo svojich myšlienkach," povedal generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Igor Viszlai.
Na otázku , či sa od čias, kedy žil Matejovie, zmenil význam lesa pre človeka, Viszlai uviedol, že mnohí to tak možno chápu, ale ľudia odpradávna využívali lesy hlavne na drevo. "On bol prvý, kto začal znova obnovovať tieto lesy, aby to drevo ďalej rástlo. Pretože vtedy sa to nechávalo všetko na prírodu." Podľa Viszlaia sú dnes tieto snahy, bohužiaľ, taktiež. Napriek tomu si však myslí, že lesníci za 160 - 200 rokov, keď sa hospodári podľa nejakých plánov, dokázali, že vedia lesy pestovať tak, aby boli trvalo udržateľné. "A stále nám dorastá tá drevná hmota, aby sa dala efektívne využívať rastie to na to, aby sa to využívalo." To, že les prináša aj ostatné benefity vplývajúce na zdravie alebo estetické, je podľa Viszlaia bonusom. "Možno ten za J. D. Matejovie nebol až tak veľmi vnímaný, ale dnes sa práve toto snažíme dostať do popredia," skonštatoval Viszlai. Ako sa uvádza pri pomníku komorského lesmajstra, J. D. Matejovie pokrokovými metódami prispel k záchrane baníctvom a hutníctvom zdevastovaných lesov a položil základ pre usporiadané lesné hospodárenie v celej krajine.
Súčasťou dnešnej spomienky bol aj krst obrazovej knihy s poetickými textami Les čarovný svet, ktorá má dvoch hlavných autorov, Vladimíra Bártu a jeho syna Vladimíra Bartu. "Kniha mala za účel predstaviť les nielen ako zdroj dreva, ale aj ako inšpiračný svet pre ľudí, ktorí hľadajú krásu, ktorí si chcú oddýchnuť a ktorí túžia po estetických zážitkoch," priblížil Bárta s tým, že toto všetko les vo svojich mnohotvárnych podobách v rôznych ročných obdobiach poskytuje.