BREZNO. Už pred začiatkom zimnej sezóny majú Technické služby Brezna pripravený operačný plán údržby. Keďže spravujú 82 km asfaltových a približne 80 km poľných ciest, pracujú v nepretržitých 24-hodinových službách aj počas voľných dní a sviatkov.
V kritický večer pred Tromi kráľmi, kedy na slovenských cestách kolabovala doprava, napadlo v Brezne do 25 cm snehu. „Problém nebol s pluhovaním, ale s tým, že sneh bol veľmi mokrý a ťažký. Okrem toho, že polámal množstvo stromov a konárov, na viacerých miestach poškodil verejné osvetlenie,“ povedal riaditeľ Technických služieb Tomáš Gaboň. Svetlo a popadané stromy riešili operatívne, odstraňovanie ďalších následkov potrvá. „Hovoriť v januári o prekvapení z padajúceho snehu zrejme nie je náležité. Ide len o to, či všetky tie kapacity, ktoré máme k dispozícii, postačujú na intenzitu sneženia,“ vysvetľuje Gaboň.
Postoj obyvateľov k vzniknutej situácii bol rôzny. Niektorí pomáhali, iní sa len sťažovali. Všeobecno-záväzné nariadenie mesta pritom ukladá povinnosť každému majiteľovi nehnuteľnosti vyčistiť chodník, prípadne cestu slúžiacu aj pre chodcov, pred jeho domom.
Odhádzať sneh si musí každý sám
Za údržbu chodníka je zodpovedný vlastník, správca alebo užívateľ priľahlej nehnuteľnosti. V tomto období sa to vzťahuje predovšetkým na sneh a námrazu, ktoré je potrebné odstraňovať denne najneskôr do 8.00, aby chodci a obyvatelia domov boli čo najmenej vystavení nebezpečenstvu pádu. Čistenie chodníkov pred obchodmi a prevádzkami je povinnosťou organizácií, ktoré ich využívajú, a to do 9.00 príslušného dňa. Sneh sa pritom nesmie zhŕňať na vozovku. Majiteľ je takisto povinný odstrániť zo svojej nehnuteľnosti cencúle a visiaci sneh tak, aby neohrozovali okoloidúcich, inak na seba berie riziko, že odtrhnutá masa niekoho zraní. Podľa štatistík Rýchlej lekárskej pomoci v Brezne sa počas tohtoročnej zimy v dôsledku šmykľavých chodníkov okrem rozbitej hlavy a zlomeniny krčka stehennej kosti nestalo nič mimoriadne. Na cestách v tejto súvislosti došlo k viacerým dopravným nehodám.
Za neupravené chodníky hrozí pokuta
Mestská polícia podľa slov jej náčelníka Petra Pančíka od začiatku roka zaevidovala tri sťažnosti na čistenie komunikácií. V prípade neupravených a nezjazdných ciest policajti upozorňujú ich správcov na túto situáciu a takisto asistujú pri údržbe komunikácií organizovaným preparkovávaním áut. Mestská polícia pri bežnej kontrole zistila 16 prípadov, kedy majiteľ nehnuteľnosti nevyčistil chodník, ale všetky riešila upozornením, po ktorom došlo k náprave. Za porušenie VZN o verejnom poriadku totiž môže uložiť blokovú pokutu do výšky 33 eur, ktoré putujú do mestskej pokladnice.