Očkovanie proti pneumokokovým nákazám dospelí využívajú málo

U dospelých sa proti pneumokokom očkujú len osoby s rizikovými ochoreniami a ľudia nad 59 rokov.

BANSKÁ BYSTRICA. Pneumokokové invazívne ochorenia predstavujú skupinu závažných, až život ohrozujúcich chorôb ako zápaly pľúc, zápaly mozgových blán či zápaly stredného ucha, ktoré vyvoláva patogén Streptococcus pneumoniae. Tento typ nákaz je v súčasnosti vo veľkej pozornosti odborníkov, pretože očkovanie proti nim, hlavne čo sa týka povinného očkovania detí, je jedno z najmladších. Bolo zaradené do Národného imunizačného programu a zavedené do očkovacieho kalendára v roku 2009. Informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Máme len tri kompletné ročníky očkovaných detí, pretože predtým sa očkovali len tie, ktoré mali rizikové predispozície. Z pozorovaní za ostatné dva roky môžeme konštatovať, že chorobnosť zapríčinená týmto patogénom u malých detí klesá, a že nie je ovplyvnená chorobnosť adolescentov, mladých ľudí ani dospelej populácie," pokračovala vedúca odboru epidemiológie RÚVZ a zároveň zástupkyňa vedúceho Národného referenčného centra (NRC) pre pneumokokové nákazy pri tejto inštitúcii Mária Avdičová. U dospelých sa proti pneumokokom očkujú len osoby s rizikovými ochoreniami a ľudia nad 59 rokov. "Žiaľ, toto očkovanie využívajú tieto skupiny obyvateľstva veľmi málo. Pritom je známe, že až za tretinu komplikácií chrípky zápalom pľúc u starších ľudí sú zodpovedné práve pneumokoky," uviedla Avdičová.

SkryťVypnúť reklamu

NRC pre pneumokokové nákazy začalo pri RÚVZ v Banskej Bystrici fungovať od 1. januára 2011, pričom od vlaňajšieho septembra je v platnosti aj odborné usmernenie na posilnenie surveillance (epidemiologickej bdelosti) pneumokokových nákaz. Jej neoddeliteľnou časťou je skvalitnenie diagnostiky až na úroveň typizácie pneumokokov. Tá sa na národnej úrovni môže vykonávať výhradne len v špecializovanom mikrobiologickom laboratóriu typu NRC. "Je to ešte krátka doba na hodnotenie, ale z analýzy z roku 2011 je jasné, že sme vyhľadali väčší počet ochorení hlavne u dospelej populácie. Za týmto výsledkom je intenzívnejšia spolupráca medzi jednotlivými laboratóriami a NRC pre pneumokoky. Naďalej budeme posilňovať epidemiologickú bdelosť, aby sme mali podrobnejšie údaje, ako sa v budúcnosti bude vyvíjať chorobnosť na pneumokokové nákazy," konštatoval vedúci NRC pre pneumokoky a vedúci odboru mikrobiológie banskobystrického RÚVZ Cyril Klement. Dodal, že v tomto NRC zachytili a typizovali omnoho viac kmeňov invazívnych pneumokokových nákaz, takže sa už môže začať mapovať, aké sérotypy kolujú v celej slovenskej populácii, porovnávať stav s predchádzajúcimi pozorovaniami, ako aj sledovať vplyv očkovania na jednotlivé druhy sérotypov. Je to dôležité hlavne preto, že pneumokoky majú asi 90 sérotypov, približne 30 z nich vyvoláva spomínané ochorenia a existujúce očkovacie látky, napr. pre deti, obsahujú len 10 alebo 13 sérotypov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Avdičovej je dôležité vedieť, aký sérotyp pneumokoka spôsobil ochorenia, aby mohli analyzovať, ak dieťa ochorie, či zlyhalo očkovanie alebo ochorenie vyvolal sérotyp, ktorý vakcína neobsahuje. "Predbežné výsledky ukázali, že je veľmi dôležité, aby malé deti do prvého roku života boli očkované tromi základnými dávkami, aby boli úplne chránené. Toto očkovanie je veľmi dôležité, lebo aj pneumokokové invazívne nákazy sú sprevádzané vysokou smrtnosťou," zdôrazňuje Avdičová.

Priemerná úmrtnosť slovenskej populácie bez ohľadu na vek bola 11 percent, avšak úmrtnosť 0-ročných detí dosiahla až 22 percent. To znamená, že skoro každé štvrté až piate dieťa, ktoré ochorelo, aj zomrelo. Preto sa táto problematika považuje aj z pohľadu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu chorôb (ECDC) i všetkých relevantných štruktúr za závažnú a treba ju dôsledne sledovať. Keď je k dispozícii očkovacia látka proti týmto nebezpečným patogénom, treba ju podľa odborníkov využívať nielen u detí, čo je povinné, ale aj u populácie dospelých s rizikovými ochoreniami a ľudí nad 59 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu