BANSKÁ BYSTRICA . Takmer polstovka Banskobystričanov sa včera zišla v mestskom úrade na verejnom prerokovaní návrhu nového územného plánu mesta. Materiál, ktorý mesto zverejnilo 21. decembra na predĺžené dvojmesačné verejné pripomienkovanie, sa začal tvoriť ešte v roku 2004 a proces jeho tvorby je tak vo finálnej fáze. V závislosti od množstva pripomienok by ho mestské zastupiteľstvo mohlo podľa primátora Petra Gogolu dostať na schválenie ešte v tomto roku.
Občania, ktorí prišli na verejné pripomienkovanie, živo diskutovali a pýtali sa hlavného riešiteľa, architekta Dušana Kostovského z bratislavskej firmy Aurex a hlavného architekta mesta Banská Bystrica Ľubomíra Kelemana. Viacerí boli nespokojní s mierou zahusťovania zástavby aj výškovými regulatívmi, s ktorými návrh počíta. Až rozčúlená bola Ivana Škodová, členka niekdajšieho petičného výboru a iniciatívy Bystričania v akcii proti výstavbe 15-poschodového centra obchodu, služieb a bývania na mieste súčasného sídliskového dvojposchodového obchodného strediska Úsvit na Švermovej ulici. Kým v máji 2010 ich iniciatíva uspela proti záujmom developera a súdnou cestou dosiahla zrušenie územného rozhodnutia, ktorým mesto Banská Bystrica v auguste 2009 dalo zámeru developera zelenú, v návrhu nového územného plánu sa opäť na mieste centra Úsvit počíta s 15-poschodovou budovou. "Pri pripomienkovaní konceptu územného plánu sme na našu pripomienku nedostali žiadnu odpoveď a teraz vidím, že nebola akceptovaná," povedala nahnevaná
Aktuálne pripomienkovanie návrhu územného plánu je pritom už druhým v rade. Prvýkrát ho mohli občania pripomienkovať v júni a júli 2010, krajský stavebný úrad však proces zrušil a nariadil návrh prepracovať. Ako pripomenula nezávislá poslankyňa, architektka Ľudmila Priehodová, jedným z dôvodov bolo aj to, že do predloženého návrhu neboli zapracované akceptované pripomienky z prerokovania konceptu územného plánu. Verejné prerokovanie konceptu územného plánu, z ktorého by mal výsledný návrh vychádzať, bolo ešte v roku 2008. Terajší územný plán Banskej Bystrice platí s viacerými zmenami a doplnkami od roku 1976.