Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného domu je plánované na prvého februára.
TAJOV. Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov Pamätného domu Jozefa Gregora Tajovského v Tajove neďaleko Banskej Bystrice pripravujú 1. februára Štátna vedecká knižnica (ŠVK) - Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici, Obecný úrad v Tajove a rodina J.G. Tajovského a Hany Gregorovej. Podľa Zlaty Troligovej zo Spoločensko-vedného úseku ŠVK - Literárneho a hudobného múzea dom patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá na Slovensku. Stálu expozíciu Pamätný dom J.G. Tajovského (PDJGT) spravuje ŠVK - Literárne a hudobné múzeum.
Spisovateľ J.G. Tajovský, významný predstaviteľ slovenského literárneho realizmu, je osobne aj tvorivo spájaný s Tajovom. V ňom sa 18. októbra 1874 narodil, prežil svoje detstvo aj študentské roky. V jeho rodnom dome je od roku 1968 zriadená stála expozícia dokumentujúca život a tvorbu nielen spisovateľa, jeho manželky, spisovateľky Hany Gregorovej, ale aj históriu Tajova. V súčasnosti sú tam inštalované aj dokumenty vynálezcu Jozefa Murgaša, ďalšieho významného rodáka. Ďalej panel venovaný Jozefovi Šebovi, zakladateľovi a dlhoročnému lektorovi PDJGT a Dagmar Gregorovej - Prášilovej dcére Tajovského a Hany Gregorovej, priblížila Troligová.
Ako pre TASR v marci 2011 povedala priamo na prehliadke v pamätnom dome lektorka Melánia Sitková, objekt, v ktorom sa nachádza expozícia, kúpili starí rodičia Tajovského od baróna Radvanského a bývali v ňom až do smrti. Pamätný dom J.G. Tajovského vznikol na podnet učiteľa Jozefa Šeba. Hovorí sa, že sa ho mnohí pedagógovia pýtali, prečo v Tajove neexistuje kultúrny stánok vzhľadom na to, že tu boli dve významné osobnosti, Murgaš a Tajovský. Šebo niekoľko rokov zbieral rôzne cenné papiere, dokumenty a iné exponáty, ktoré s nimi súviseli. Keď ich zhromaždil, konala sa prvá oficiálna výstava na obecnom úrade. Po majetkovom vyrovnaní otvorili v roku 1968 pamätný dom pre verejnosť.