BANSKÁ BYSTRICA. Slovenské hory sú doslova zasypané snehom, čo v mnohých ľuďoch vyvoláva strach z jarných povodní. Snehovú pokrývku na horách prirovnávajú k extrémnej zime v roku 2006, teraz sa k tomu pridali aj silné mrazy. V oblasti Veľkej Fatry, či Nízkych Tatier dosahuje výška napadnutého snehu približne meter a pol. Ladislav Bariak, riaditeľ odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Bystrici však väčšie problémy ani pri výraznejšom oteplení neočakáva. Je to aj vďaka tomu, že hladiny slovenských riek boli po dlhom jesennom suchu veľmi nízke. Výrazne sa to podpísalo aj na stave Hrona, kde namerali na konci jesene v Banskej Bystrici výšku okolo 70 centimetrov. Horšiu alternatívu by podľa riaditeľa predstavovala silno premrznutá zem, do ktorej by dažďová voda pri intenzívnych zrážkach nemohla odtekať. V tom prípade by už povodne vylúčené neboli.
Úhyn lesnej zveri môže byť výrazný
Miroslav Saniga zo starohorského pracoviska Ústavu ekológie lesa SAV upozorňuje aj na hrozbu vyššieho úhynu lesnej zveri. Na nedostatok potravy a sťažený pohyb v snehu môže doplatiť hlavne diviačia, srnčia, či jelenia zver. Ale tiež niektoré druhy sov, ktoré prišli o prirodzený spôsob hľadania obživy. Obyvatelia v podhorských oblastiach sa môžu stretávať v týchto dňoch s častým výskytom väčších čried v blízkosti obydlí, keďže zvieratá sa budú sťahovať za potravou do nižších polôh.
„ Zver stráca v extrémnych podmienkach plachosť a často prichádza až k ľudským obydliam. Nebýva však za tým zvyčajne žiadne ochorenie, ale snaha prežiť.“
Saniga súčasne upozorňuje na potrebu prikrmovania lesných zvierat nielen zo strany poľovníckych združení, ale aj obyvateľov, ktorí žijú v blízkosti hôr. Podvyživená a unavená zver býva zvyčajne ľahšou korisťou pre predátorov.
Pozor na strechy
Problémom zvykne byť pri veľkej snehovej nádielke aj statika striech. V mnohých obciach v okolí Banskej Bystrice možno v týchto dňoch stretnúť ľudí, ktorí sneh zo striech zhadzujú.
Ján Rideg z Cechu strechárov Slovenska odporúča dbať predovšetkým o strechy na starších domoch a historických stavbách, ktoré v mnohých prípadoch nemajú vybudované zachytávače snehu, ani systém odvetrávania.
Problémom sú neraz aj rovné strechy. „ Ak na ne napadne ľahký a kyprý sneh, nezvykne to robiť ťažkosti a svojim spôsobom je sneh aj tepelným izolantom. Horšie je, ak napadne ťažký mokrý sneh, alebo do neho naprší. Vtedy sa jeho hmotnosť niekoľkonásobne zvýši a doplatiť na to môžu hlavne ľahké drevené konštrukcie,“ dodal.
Zimnú náladu z okolia Banskej Bystrice fotoobjektívom Jána Krošláka si môžete pozrieť v rubrike Pressfoto.
http://bystrica.sme.sk/c/6239251/zima-pri-banskej-bystrici.html