BANSKÁ BYSTRICA. Viac ako 150 miliónov pacientov trpí v Európe respiračnými alergiami. Ide o najrozšírenejší typ alergií, ktoré sú neprimeranou reakciou imunitného systému na kontakt s nejakou látkou zo životného prostredia. Tá vyvoláva u citlivejšej časti populácie prudké alergické reakcie. Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová konštatovala, že prognózy odborníkov vo vývoji tohto ochorenia sú alarmujúce:
“ V nasledujúcom desaťročí počet Európanov, trpiacich niektorou formou respiračnej alergie stúpne o ďalších 100 miliónov.“
Vzhľadom na alarmujúce prognózy začali venovať odborníci v Európe tejto problematike veľkú pozornosť.
Tolnayová dodáva: “Respiračné alergie, ktorými trpí približne jeden zo štyroch Európanov, negatívne ovplyvňujú bežné aktivity ľudí, kvalitu spánku, pozornosť, pamäť, myslenie, ale aj produktivitu práce. Odhaduje sa, že alergická nádcha a astma majú v Európe každoročne za následok viac ako 100 miliónov zameškaných pracovných dní a dní školskej dochádzky,“ zdôvodnila hovorkyňa.
Dopady na kvalitu života
Alergická nádcha sa síce nepovažuje za závažné ochorenie, ale má výrazný vplyv na kvalitu života alergika, jeho psychický stav i výkony v zamestnaní alebo v škole“, povedala Janka Lafférsová z odboru lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Dodala, že tieto dôsledky – vrátane nutnosti pravidelnej medikácie – sú zohľadňované až v posledných rokoch. V rámci Národného programu podpory zdravia má aj slovenské verejné zdravotníctvo zakomponované dlhodobé projekty a programy , ktoré majú prispieť k zlepšeniu životného prostredia, životného štýlu a prevencii civilizačných ochorení. V tejto oblasti je jedným z dôležitých projekt Peľovej informačnej služby (PIS).
„V rámci prevencie je pre alergológov i alergikov dôležitá dostupnosť presných a včasných informácií o obsahu organických častíc - najmä peľu a spór v ovzduší. Tieto informácie poskytuje práve PIS prostredníctvom svojich monitorovacích staníc ako na Slovensku, tak aj v Európe,“ doplnila Lafférsová.
Koordináciu činnosti PIS na Slovensku od roku 2006 zabezpečuje RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici. V spolupráci s UCB inštitútom pre alergiu sa úrad podieľal aj na projekte ALERGIA, ktorý priniesol jedinečný spôsob medializácie peľového spravodajstva na www.alergia.sk.