BANSKÁ BYSTRICA. Tešil som sa, keď sa námestie upravilo a vydláždilo. Bolo jedno z prvých na Slovensku. Už je to však niekoľko desaťročí a zaslúžilo by si novú tvár. Moji zahraniční hostia (najmä dámy) sa sťažujú, že si každú chvíľu vyvrtnú členok na tých hrozných nerovnostiach na ploche námestia. Zo strany vedenia mesta je nevyhnutné vyčistiť námestie od tých hrozných krytých terás a prístreškov pred jednotlivými krčmami a reštauráciami. Tie znižujú historickú, kultúrnu a estetickú hodnotu nášho krásneho námestia o 90 %.
Kto mohol povoliť jednej z reštaurácií zamedziť priechodu chodcov popri fasádach domov! Moji zahraniční hostia krútia hlavami, keď sa pýtajú na ten rozsiahly monumentálny, žulou obložený prvok v strede námestia a ja im odpoviem, že sú to mestské WC. Je príjemné, že sa darí celkom dobre udržiavať fasády domov majiteľmi. Občas mi iba vadí agresívna farebnosť nových fasád. Toto je môj názor na budúcu podobu námestia.
Ing. arch. Anton Supuka, Banská Bystrica
Na zváženie je aj zmena názvu
Pripájam sa k názoru na prítomnosť čínskych obchodov. Ich počet je neprimeraný. V meste žije niekoľko generácií Bystričanov, ktorí majú srdečný vzťah k mestu.. Mnohí z nich majú biedne existenčné podmienky. Mnohí sa trápia, kde budú žiť ich deti, či si môžu dovoliť založiť rodinu, kde budú pracovať, ako zaplatia nájom v nezmyselne vysokých cenách. Prečo toto mesto nepatri Bystričanom? Majú Bystričania nejaké výhody, ak chcú podnikať v tomto meste? Kto je to, kto dokáže predať (nielen) historické centrum cudzincom?
V lete 2011 som mal možnosť navštíviť Kyjev. Toto mesto je asi 10 rokov pred Slovenskom. Napriek mnohým kontrastom musím uznať, že Kyjevčania vedia narábať s investíciami. V nákupných a historických zónach takmer nevidíte niečo odpudzujúce, nevkusné. Majú skutočnú úroveň, duchovnú, umeleckú, intelektuálnu.
Banská Bystrica ma tiež veľký kultúrny, duchovný a intelektuálny potenciál. Ale mesto niekedy vyzerá ako stanica nižšej kvality. Bez iskry.
Nielen čínske obchody, žiaľ, tento potenciál nevyužívajú, naopak, námestie ešte degradujú. Nehovoriac o takto zabratých podnikateľských príležitostiach pre domácich. Je to hanba.
Námestie bolo pôvodne obývané, dnes je v podstate mŕtve. Navrhujem podporiť vhodnú formu využitia aspoň časti domov námestia na bývanie.
Podvečer v letnej sezóne je námestie plne reštaurácií. Je to síce pekné, ale dosť obmedzené - kvalitu určuje sem-tam jazzová alebo iná kapela, avšak takmer nič viac, s výnimkou kultúrnych aktivít posledného leta. Na to množstvo schopných ľudí sa na námestí príliš málo tvorí: je to pekný priestor na predstavenie umelcov, hudobníkov, spevákov, výtvarníkov, hercov atd. Aj pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť platiť za to, aby svoje umenie, svoje srdce mohli dať druhým.
V tomto meste mne osobne veľmi chýba skutočná tvorivosť . A v prvom rade, skutočný život, niečo čo samo človeka vedie k tomu, aby bol slobodný. Tu navrhujem nájsť a do komplexu námestia zakomponovať pripadne podporiť už prítomné prvky, ktoré skutočne obohacujú život námestia v jednoduchosti, kráse, v ľudskosti, pravdivosti.
Ešte jeden návrh: Námestie SNP premenovať. S tzv. SNP je okrem toho, čo nám vnucuje komunistická a iná propaganda, spojené množstvo zla, množstvo zbytočného utrpenia nevinných. Navrhujem premenovať to na Námestie Panny Márie. S menom Matky Božej nie je spojená nijaká hanba, nijaké zlo. Je to to najdôstojnejšie meno, aké môže bystrické hlavné námestie dostať.(redakčne upravené)
Jozef Javorka, Banská Bystrica (redakčne upravené)