BANSKÁ BYSTRICA. Návrh nového územného plánu nahneval nielen obyvateľov Fončordy, ktorí bývajú v blízkosti obchodného centra Úsvit, ale aj ďalších obyvateľov Banskej Bystrice. Opätovne sa totiž počíta s tým, že by v tomto priestore mal vyrásť 15- podlažný polyfunkčný objekt. S tým nesúhlasili obyvatelia už pred časom a okrem petície riešili spor o výšku budovy aj súdnou cestou. Teraz začínajú svoj boj nanovo. Zástupkyňa občianskej iniciatívy Ivana Škodová potvrdila, že už na verejnom prerokovaní návrhu územného plánu vyjadrila nesúhlas s týmto riešením. „Pripomienky sme opätovne spísali a teraz zbierame podpisy občanov mesta na podporu našich požiadaviek. Podáme ich v rámci hromadnej pripomienky k návrhu územného plánu,“ doplnila.
Ďalšia členka iniciatívy Anna Pandulová je sklamaná, že hlas obyvateľov nebol pri tvorbe návrhu územného plánu vypočutý a opäť sa musia brániť podpisovou akciou. Krajský súd ešte v máji 2010 rozhodol v prospech obyvateľov, zrušil rozhodnutie Krajského stavebného úradu a vrátil vec na nové konanie. Podľa Anny Pandulovej však stále nie je tento proces ukončený.
Obavy zo zatienenia domov
Svoj protest proti výstavbe polyfunkčného objektu nazvali obyvatelia Fončordy pre niekoľkými mesiacmi symbolicky Slnko v sieti . Ich najväčšie obavy totiž pramenili z toho, že vysoká stavba zatieni viaceré okolité domy a dali si vypracovať aj vlastný svetlotechnický posudok. Podľa neho by napríklad jedna z bytoviek bola vzdialená od novostavby iba šesť metrov a minimálna dávka denného svetla by tým klesla hlboko pod zákonnú normu. Svetlo by sa sem dostalo iba na 1,17 hodiny denne, pričom denná norma ho stanovuje minimálne na 1,5 hodiny.
Bystričania v akcii od začiatku tvrdili, že nie sú proti samotnej prestavbe Úsvitu, žiadali však splnenie stavebných noriem.
Doriešená nie je podľa nich ani problematika dopravy, keďže dopravná infraštruktúra v tejto lokalite nie je dimenzovaná na vyšší počet áut. V objekte sa pritom počíta aj s vybudovaním parkoviska.
Pripomienky obyvateľov sa do návrhu územného plánu nepremietli
Mesto v tom čase tvrdilo, že územné konanie bolo v súlade so zákonom. Rozhodnutím Krajského súdu sa však stalo územné rozhodnutie neplatné.
Predseda senátu vtedy odôvodnil súdny verdikt tým, že prvostupňový i druhostupňový orgán ( v tomto prípade stavebný úrad mesta a Krajský stavebný úrad ako odvolací orgán) sa nedostatočne vyrovnali s návrhmi a pripomienkami obyvateľov.
So žiadosťou o stanovisko sme sa obrátili aj na mesto, do uzávierky sa nám ho však nepodarilo získať. K problému sa ešte vrátime.
Riaditeľ útvaru hlavného architekta mesta Ľubomír Keleman nám však v čase prvých protestov povedal, že územné rozhodnutie bolo v súlade so zákonom.
„ Územné konanie bolo vypísané formou verejnej vyhlášky preto, aby sa mohla široká verejnosť zapojiť do procesu a aby mohli podať pripomienky, stanoviská a požiadavky,“ povedal. Územné rozhodnutie zohľadnilo podľa neho v tom čase po rokovaní s petičným výborom aj podlažnosť 15 poschodí. Pôvodne sa totiž počítalo so stavbou ešte vyššieho objektu.
Predvlaňajší protest je opäť aktuálny