PODKONICE. Zachovať tradície, ale aj ukázať, ako sa kedysi ľudia zabávali, je poslaním Folklórneho súboru VYSOKÁ v obci Podkonice v okrese Banská Bystrica. V pásmach sa podľa slov vedúceho súboru Jozefa Kostúra venujú v podstate každému obdobiu v roku, zachytávajú zvyky od Vianoc až po Mitra (vyhodnotenie salašníckej sezóny v októbri). Kostúr sa venuje tiež výrobe hudobných nástrojov, ktoré využijú aj v pásmach, napríklad gajdy či fujaru.
"Čo sa mi páči, si spravím," skonštatoval. V mladosti začal fujarou, otec ho priviedol k výrobe zvoncov na ovce. Kostúr začal vyrábať tiež gajdy, ktoré ho fascinovali od malička. Tie sa podľa jeho slov vyrábajú určite ťažšie ako fujara. Gajdy môžu byť dvojhlasné, trojhlasné či štvorhlasné, pre tento región sú typické trojhlasné. Každý výrobca gájd má pritom podľa vedúceho súboru svoj rukopis. Drevo na výrobu fujary musí schnúť minimálne rok či dva, aby nástroj vydal taký tón, aký hudobník chce. Výroba fujary zaberie asi týždeň, jej zdobenie aj ďalšie dva.
Súbor má momentálne 20 členov a ďalších piatich muzikantov - hrajú na husle, basu, harmoniku aj cimbal. Tvoria ho ženy aj muži a väčšina má nad 50 rokov. Najviac sú pritom podľa Kostúra vyťažení od júna do októbra. Vystupovali napríklad v Detve, Heľpe či na Jánošíkových dňoch v Terchovej. Ich folklórne pásma zachytávajú Vianoce, fašiangy, kosenie, zábavu na salaši či zábavu a vyhodnotenie salašníckej sezóny na Demetera (Mitra).