BANSKÁ BYSTRICA. Nezávislá iniciatíva Občania 2012 sa definitívne dištancuje od konania súčasných organizátorov protestov Gorila a ich "zmätočných a radikálnych názorov. Utopistické a nerealistické myšlienky v súčasnej situácii nemajú priestor," uviedol Filip Roháček, hovorca Iniciatívy Občania 2012. "Sme si vedomí, že predčasné voľby budú, nech je ich právne podloženie akékoľvek. Vyzývanie na ich zrušenie je podľa nás obratím verejnosti o slobodu výberu," skonštatoval.
Reagoval tak okrem iného na to, že organizátori protestov požadujú zrušenie predčasných parlamentných volieb. "Tieto voľby budú nedemokratické, protiústavné a amorálne... Ústava nepamätá na skrátenie volebného obdobia tak, ako to oni urobili. Ide o prelomenie ústavy, čo v demokratických krajinách nie je možné. Druhý faktor je, že v článku 30 sa hovorí, že každý občan má právo vykonávať veci verejné priamo alebo voľbou zástupcov. Ale volebný zákon nám neumožňuje vykonávať túto vec priamo, ale len cez politické strany," zhrnul výhrady jeden zo signatárov výzvy na zrušenie predčasných parlamentných volieb Peter Karailiev.
Ako Roháček pokračoval, chcú spieť k demokratickému štátu, a nie chaosu, a spájajú ľudí, ktorí súhlasia s požiadavkami demokraticky právneho štátu. Podobný názor už podľa Roháčka nemá len odčlenená časť niekdajších banskobystrických organizátorov protestu a ďalších pôvodných signatárov z iných miest, ale stále viac ľudí z celého Slovenska. Mal pritom na mysli signatárov Občianskej výzvy 2012, ktorú bývalá časť organizátorov protestu Gorila z Banskej Bystrice, t. j. pôvodní iniciátori protestu, predstavili na minulotýždňovej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici. Organizovať protesty už nebudú, rozhodli sa ísť formou diskusie.
Signatári výzvy rozbiehajú podpisovú akciu pod Občiansku výzvu 2012. Pod tú sa ľudia podpisujú papierovou formou na celom Slovensku i elektronicky. Dnešným dňom zverejňujú aj prvé podpisové a zberné miesta pre petičné hárky v rámci Slovenska, ktoré sa budú ďalej rozširovať.
"Vyberáme to dobré z roku 1989 a pripravujeme občianske diskusné fóra. Už počas tohto a nasledujúceho týždňa so študentmi na stredných školách v Banskej Bystrici, verejné diskusie na pôde nezávislých kultúrnych centier a divadiel v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Bátovciach a Bratislave, ale aj v Spišskej Novej Vsi," pokračoval Roháček. V stredu o 16.00 h je naplánovaná verejná diskusia na akademickej pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na tému "Dokážeme po Gorile obmedziť korupciu?" za účasti riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša a protikorupčného aktivistu Jozefa Bakšu.
Nezávislá iniciatíva Občania 2012 počas týždňa požiada politické strany o verejné vyjadrenie k Občianskej výzve 2012. Tieto vyjadrenia budú potom zverejnené na stránke obcania2012.sk.