BANSKÁ BYSTRICA . Približne päťsto obyvateľov rodinných domov mestskej časti Banskej Bystrice na Graniari dosiahlo prvý reálny úspech v niekoľkoročnom boji, ako sami hovoria o zdravie Banskobystričanov.
Problematická spaľovňa nebezpečného odpadu, ktorú majú priamo pri domoch, nemôže fungovať ani v skúšobnej prevádzke. Rozhodol o tom Krajský stavebný úrad.
„Povolenie na dočasnú prevádzku sme zrušili pre mnoho pochybení, nevrátili sme to ani na nové konanie,“ konštatovala Miroslava Valková, prednostka Krajského stavebného úradu.
Dôvodov na zrušenie povolenia na dočasnú prevádzku je podľa Vlakovej viac. Tie najdôležitejšie sú, že spoločnosti Medika Sk uplynula nájomná zmluva, chýbajú súhlasy na nakladanie s nebezpečným odpadom, aj stanovisko štátnej vodnej správy.
„Z územného rozhodnutia a stavebného povolenia neexistuje žiadny správny spis. Nevieme teda určiť, čo bolo predmetom povolenia. Objavila sa aj pochybnosť, či nemala byť zmena stavebného povolenia pre zmenu množstva nebezpečného odpadu. Najprv to mala byť spaľovňa Rooseveltovej nemocnice, potom získala regionálny rozmer,“ dodáva Valková.
Zástupca spoločnosti Medika Sk Ľubomír Ďurčo zatiaľ rozhodnutie nedostal. Poradí sa s právnikmi a o definitívny verdikt pravdepodobne požiada súd.
„Po piatich rokoch bojov, keď mesto a úrad životného prostredia dali povolenie na dočasnú prevádzku, nemáme možnosť spaľovňu vyskúšať,“ dodal.
Obyvateľka Graniara Henrieta Petrincová je „šťastná prešťastná“. Hovorí, že v čase keď spaľovňa fungovala, trpeli smradom a obávali sa dioxínov.
„Kontajnery, kde mali skladovať nebezpečný odpad, boli nedostatočne zabezpečené. Minimálne mačky, potkany a myši sa k nemu mohli dostať a roznášať choroby. Pri zlých rozptylových podmienkach, aké má Banská Bystrica, by to zďaleka nebol problém jednej mestskej časti,“ dodáva Petrincová.
Zástupcovia spoločnosti Medika Sk sú presvedčení, že spaľovňa nemocničného a biologického odpadu v banskobystrickej mestskej časti Graniar môže ísť do skúšobnej prevádzky. Zástupca investorskej spoločnosti Ľubomír Ďurčo povedal, že majú všetku požadovanú dokumentáciu k projektu a prevádzka bude spĺňať všetky prísne európske normy.
Problém so spaľovňou, v ktorej mali likvidovať zdravotnícky odpad z Rooseveltovej nemocnice, začal ešte na začiatku deväťdesiatych rokov. Stavebné povolenie dostali v roku 1991, ale do riadnej prevádzky sa nikdy nedostala.
Pred takmer piatimi rokmi si nemocničnú spaľovňu prenajala spoločnosť Medika Sk. Získala povolenia na skúšobnú prevádzku od bývalého vedenia mesta aj od úradu životného prostredia.
Proti sa postavili obyvatelia Graniara. Petíciu proti prevádzke spaľovne a za jej definitívne zrušenie podpísalo vyše šesť a pol tisíc ľudí.